Bude jablonecký krystal Stavbou roku 2020?

13.09.2020

Včera v podvečer byly v Praze vyhlášeny nominace 24 staveb, které postoupily do užšího výběru soutěže Stavba roku 2020. Je mezi nimi i skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Autorem architektonického návrhu je pražské studio Hlaváček-architekti, které s ním zvítězilo ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2014. Realizaci zajistila Energie stavební a báňská Kladno a vyšla na 55 milionů korun. Návštěvníci mohou toto unikátní dílo obdivovat od června, společně s výstavou svítidel v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020. V příštím roce v něm bude otevřena také stálá expozice vánočních ozdob.

"Skleněný krystal je splněním našeho dlouhého snu", uvedla na nominačním večeru v prostorách Národního technického muzea ředitelka muzea Milada Valečková. "Chtěla bych poděkovat svému zástupci Petru Novému za to, že mě přesvědčil stavět právě tohle, a nic jiného. Svému kolegovi Janu Pleštilovi za to, že dokopal stavbu i projektanty, aby to všechno dotáhli do úspěšného konce. A samozřejmě ministerstvu kultury, které nám velkoryse umožnilo tak jedinečnou stavbu realizovat", doplnila Valečková.

Uspěly ale také jiné zajímavé stavby z Libereckého kraje, jako třeba nové sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru, na jehož část byly vyvinuty speciální obkladové skleněné desky. Za zmínku stojí určitě i knihovna v Hrádku nad Nisou.

Kdo z nominovaných nakonec získá hlavní trofej se ukáže 15. října, kdy proběhne v Betlémské kapli slavnostní vyhlášení vítězů. Až do 14. října probíhá hlasování veřejnosti na stránkách projektu Stavba roku.