Hejtmanka Stráská dekorovala Zlatou stuhou Čejetice, vítěze jihočeského kola Vesnice roku 2019

11.08.2019

Slavnostním vyhlášením výsledků ve vítězné obci Čejetice na Strakonicku vyvrcholilo každoroční klání o Vesnici roku 2019 v Jihočeském kraji. Hejtmanka Ivana Stráská předala starostce Ivaně Zelenkové Zlatou stuhu jako symbolické ocenění pro obec, která hodnotitelskou komisi zaujala nejen bohatým kulturním a spolkovým životem ale také tím, jak úspěšně se jí daří udržovat venkovské tradice.

"Myslím, že každému, kdo Čejeticemi byť jen projíždí, musí být jasné, proč se stali letošní jihočeskou vesnicí roku. Jen pohled na to, jak je opečovávaná, malebná a plná květin by na umístění stačil. Obec se však může pochlubit také bohatým spolkovým životem. Snad každý zná každoroční Rekonstrukci bitvy u Sudoměře," uvedla hejtmanka Ivana Stráská, podle níž je patrné, že starostka vládne obci s jistotou a noblesou.

Peníze za vítězství chce starostka použít na opravu kulturního stánku v Mladějovicích
Titul krajské Vesnice roku získávají Čejetice poprvé a s ním i finanční dotaci na rozvoj obce. Od kraje obdrží celkem milion korun. Osm set tisíc v rámci Programu obnovy venkova a dvě stě tisíc jako finanční dar. Další milion získá obec od Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Jak obec s penězi naloží, se rozhodne až v souladu s přáním zastupitelstva. "Chci našim zastupitelům navrhnout, aby se opravilo pohostinství v Mladějovicích. Dosud jsme opravovali školku, dětská hřiště a opravdu reprezentativní kulturní stánek by si zasloužili i naši aktivní občané," plánuje starostka Ivana Zelenková, které vděční občané Čejetic na závěr slavnostního odpoledne zazpívali vtipnou oslavnou píseň.

Čejetice vyhrály naprosto oprávněně
Peníze, jako odměna za vítězství v soutěži však nejsou podle náměstka hejtmanky pro oblast venkova Pavla Hrocha to nejdůležitější, i když rozvoji obce samozřejmě pomůže každá koruna. 

"Jde hlavně o prestiž a Čejetice navíc vyhrály naprosto zaslouženě. Žije se zde opravdu bohatým kulturně společenským životem," uzavřel s úsměvem Pavel Hroch.