Jak si rozumně půjčovat?

18.03.2021

Půjčka. Pro někoho strašák, pro jiného spása. Ať už se na ně díváte jakkoliv, může se stát, že se dostanete do situace, že ji budete potřebovat. Aby vám půjčené peníze dobře posloužily a vy mohli mít klidné spaní, je potřeba při půjčování peněz postupovat s rozvahou a zodpovědně. Jak na to vám poradí následující řádky.

Když se rozhodujete o tom, jestli si půjdete pro půjčku, musíte to dělat s chladnou hlavou. Ve většině případů to sice není jednoduché, ale sem emoce zkrátka nepatří. Cílem totiž je racionálně posoudit přínosy toho, co si za vypůjčené peníze pořídíte.

Rozbila se vám lednice nebo pračka a vy nemáte dost našetřeno? V takovém případě se asi není důvod moc rozmýšlet. Stejně tak je rozumný důvod pro půjčku nové auto či investice do vzdělání.

Jak postupovat při rozhodování o půjčce?

Při rozhodování zvažte kromě účelu půjčky také to, kolik si chcete půjčit a kde si půjčku vezmete. V každém případě byste si měli udělat malé shrnutí.

Opravdu pečlivě zvažte, na co si půjčujete. Nevrhejte se do půjčky bez rozmyslu, největší chyby lidé dělají pod tlakem a v rychlosti. Opravdu to potřebujete? Usnadní vám to podnikání? Vyřešíte půjčkou problém při nečekaných výdajích?

Vyberte si důvěryhodného poskytovatele půjček. První cesta může vést do vaší banky, kde máte účet. Tam bude také získání půjčky nejsnazší. Banka zná vaši finanční historii a chodí vám tam plat. Nikdo však neříká, že vám musí nabídnout nejlepší podmínky, proto se můžete poohlédnout i u konkurence. Vždy však dbejte na to, aby byl poskytovatel půjčky důvěryhodný. Například u České spořitelny dopředu víte, co přesně vás čeká, všechno si dopředu spočítáte a rozhodnete se.

Nepřeceňujte své skutečné možnosti. Při žádosti o půjčku je důležité vědět, kolik můžete měsíčně celkem splácet. K tomu potřebujete znát kromě svých příjmů i pravidelné měsíční náklady (jídlo, bydlení, pojištění, doprava atd.). Obecně se dá říci, že velmi zdravá míra zadlužení je kolem 25 % toho, co vám z měsíčního příjmu zůstává po odečtení nákladů. Jedině tak zabráníte tomu, že se dostanete v budoucnu do problémů.

Prostudujte si podmínky

Seznamte se s podmínkami půjčky. Bez legrace. Podmínky jsou důležité, ptejte se na tzv. roční procentní sazbu nákladů (RPSN). Z této sazby se počítá nejen úrok, ale i další poplatky. Pomůže vám také poznat a porovnat výhodnost půjček i mezi různými bankami. Kromě toho se ptejte také na poplatky za odložení splátek, předčasné splacení a podobně.

Myslete na plán "B". Připravte si ho pro případ, že by se změnila vaše finanční situace. Na podmínky se ptejte předem, abyste v případě potřeby mohli rychle jednat. S bankou komunikujte a o problémech ji informujte včas. Zabráníte tak nepříjemnostem, které by mohly skončit až exekucí.

Když už víte, že věc, na kterou si chcete půjčit, má smysl, vybrali jste si i poskytovatele půjčky a víte, že ji budete schopni splácet, můžete se směle vypravit ji sjednat. 

komerční sdělení