Kettlebell: Domácí posilovna o jednom kusu nářadí

29.12.2020

Epidemie Covid19, špatné počasí, blátivé počasí a zima. To všechno jsou bohužel faktory, kvůli nimž je více než kdy jindy český fitness národ odkázán na domácí posilování. Spousta lidí se ke cvičení doma nemůže donutit. Na vině je nejčastěji absence cvičebního prostředí, hlasité hudby, společnosti podobně smýšlejících a motivovaných lidí a mnohé další. Pokud však motivaci naleznete a ke cvičení v obýváku nebo ve sklepě se odhodláte, není nic jednoduššího, než odjet plnohodnotný trénink či workout a pořádně se u toho zapotit.

Řada sportovních nadšenců si vystačí s vahou vlastního těla a potrápí se kombinacemi kliků, dřepů, sed-lehů, angličáků nebo podobných elementárních (avšak velmi efektivních) pohybů. Pokud vám ale chybí posilovna a železo, výše zmíněné vás zřejmě neuspokojí. Naštěstí existuje jednoduchá a finančně nenáročná pomoc.

Těžko si do obýváku budete instalovat posilovací věž nebo benchpress lavici. Všechny cviky, které provádíte s kladkami, velkou osou, nebo cvičebními stroji v ceně desítek tisíc, naštěstí můžete nahradit obyčejnými jednoručními činkami nebo kettlebellem.

Kettlebelly jsou v posledních letech ve fitness komunitě velmi populární, jelikož jsou skvělou cvičební pomůckou pro posilování středu těla, zároveň však vzbuzují vzrušující pocit, že skutečně zvedáme! Kettlebell swingy, turkishget-upy, snatche, cleany a jerky, to jsou jen základní cviky, k nimž můžete tento skladný posilovací nástroj využít.

Při cvičení s kettlebellem budete potřebovat pouze kvalitní podložku na cvičení, která bude zároveň sloužit také jako tlumič nárazů na podlahu. Díky kettlebellu pak rozjedete klasické posilovací tréninky, během nichž můžete v sériích trápit vybrané svalové partie. Ještě lépe se tato cvičební pomůcka osvědčí v kruhových a funkčních trénincích, při nichž se díky velké variabilitě cviků nebudete nikdy nudit.

Co se týká váhy kettlebellu, pro ženy se nejlépe osvědčí váhy od čtyř do dvanácti kilogramů, pro muže potom nejčastěji šestnácti a dvaceti kilogramové kousky železa. K dostání jsou však také miniaturní kettlebelly o váze jeden nebo dva kilogramy, nebo naopak ocelová monstra vážící až 48 kilogramů. Vybere si tak opravdu každý!

Fotka od karabulakastan z Pixabay