Kratom: O co jde a proč by vás měl zajímat?

04.07.2021

Co je to vlastně kratom?

Strom dorůstající velmi vysoké výšky, pochází z Asie a domorodci sbírají jeho listy stovky let. O čem je řeč ? O kratomu. Sbírají jeho listy, potom je suší, fermentují a nakonec i prodávají. Předtím je ale rozemelou na velmi jemný prášek, který má tři základní barvy.

V ČR je kratom zatím poměrně neznámý a tudíž i takové malé tabu. Není v EU registrovaný jako potravina a proto je povinností všech prodejců na každý sáček s tímto zeleným práškem uvádět kouzelnou formuli, že se jená pouze o sběratelský produkt, který není určen ke konzumaci.

Ani na internetu se o kratomu příliš nedozvíte a pokud ano, mohou to být informace zavádějící, či dokonce nepravdivé.

Příkladem můžeme uvést to, že na světě existuje mnoho různých druhů kratomu( tzv. strainů). Není to však pravda. jedná se vždy o mixy tří základních barev, v různém poměru, což není nic proti ničemu, ale opravdu se nejedná o různé, nebo snad nové druhy kratomového stromu.

Barvy kratomu se rozlišují jen a pouze podle způsobu sběru, zpracování a sušení.
Potom nám vzniknou tři základní barvy. Bílá, zelená a červená.
Co je to zelený kratom? Vznikne tak, že se listy posbírají, potom suší a nakonec najemno rozemelou na prášek.

Jak vzniká červený kratom kratom?

Tady je to trochu jiné. Ještě mokré listy se posbírají, napěchují do pytlů a tam se nechávají pár dnů odležet. Potom se zpracovávají stejně jako zelený kratom.

Jak vzniká bílý kratom? 

Ten vzniká tak, že se zelená barva kratomu smíchá s malým množstvím červeného. Navíc jsou v něm i sušené žilky a stonky listů, které se do zbylých dvou barev nepřidávají.

Věděli jste, že kratom lze pěstovat i v našich podmínkách?

Ano, lze to, ale jen jako pokojová rostlina, protože zimu by u nás tento strom rozhodně nepřežil. Jako pokojovou rostlinu ji pěstovat můžete, pokud jí zajistíte dostatek světla i v zimních měsících, hodně vláhy a potom běžný subrstrát pro pokojové rostliny. nakonec i velký květinách a dostatek vláhy. Jakmile budu stromek kratomu příliš vysoký, je nutné ho seříznout a udělat z rostlinky bonsai. Nezapomeňte, že ve volné přírodě dorůstá do výšky třiceti metrů.

Napadá mě ještě jedna nepravdivá informace. Tou je pěstování kratomu v našich podmínkách. Stačí si otevřít internet a hned na vás vyskočí zaručené informace, že pěstovat kratom v ČR prostě není samozřejmě možné. Opět se jedná o texty lidí, kteří to buď nikdy nevyzkoušeli, nebo zkrátka nebyli při pokusech o pěstování úspěšní. Za sebe říkám, že to není jednoduché, ale možné to je. Pokud jste vášniví zahradníci a rádi přijímáte výzvy navštivte náš e-shop Nejlepsikratom.cz, kde si můžete zakoupit semena kratomu nebo již vzrostlé rostliny.

komerční sdělení