Mercedes-Benz opět nejúspěšnější prémiovou značkou v České republice

08.01.2021

Mercedes-Benz se v roce 2020 stal nejúspěšnější prémiovou značkou v České republice. Již počtvrté v řadě se také umístil mezi 10 nejžádanějšími výrobci na našem trhu.

Celkem bylo v roce 2020 v České republice registrováno 7023 vozů značky Mercedes-Benz a firma díky tomu opět zvýšila svůj tržní podíl na historicky rekordní hodnotu 3,46 %. Mercedes-Benz upevnil svoji pozici číslo 1 mezi prémiovými výrobci, v absolutním pořadí dosáhl zlepšení o jednu pozici a obsadil devátou příčku.

Stuttgartská automobilka vykázala na českém trhu pokles 4,08 %, celkový trh s novými osobními automobily v České republice vloni poklesl v důsledku pandemie nemoci covid-19 o 18,78 %.

"Rok 2020 byl pro celý automobilový průmysl mimořádně obtížný. Značka Mercedes-Benz v České republice dokázala obstát jako jedna z nejlepších v evropském kontextu, ale i na českém trhu," říká Wolfgang Karl Bremm von Kleinsorgen, generální ředitel Mercedes-Benz Česká republika. "Jsme nesmírně rádi, že jsme v této situaci dokázali prodat podobný počet vozů jako v roce 2019, čímž jsme posílili náš tržní podíl na nejlepší úroveň v historii."

"Nejprve bych chtěl poděkovat našim zákazníkům, kteří nám projevili velkou důvěru v obtížných dobách. A dále bych také rád vyzdvihl nasazení našich partnerů v autorizované síti Mercedes-Benz i mých kolegů v oblasti prodeje a služeb, i jim upřímně děkuji," dodal Bremm von Kleinsorgen.

Na vynikajícím odbytu automobilů Mercedes-Benz se podílely nedávno modernizované modely, zejména populární Třída E a zcela nová generace žádaných SUV GLE a GLS. Model GLE se za rok 2020 v České republice stal díky registraci 1052 vozů vůbec nejžádanějším Mercedesem-Benz. Jedná se o historický rekord této řady, který zajistil jasné prvenství v prestižní kategorii velkých SUV. Oblíbený Mercedes-Benz Třídy E se opět stal nejprodávanějším prémiovým vozem vyšší střední třídy.

Mezi další žádané vozy patří SUV GLC a kompaktní modely Třídy A a CLA. Tradičně velký podíl na úspěchu značky měly rovněž sportovní vozy Mercedes-AMG. Podílem vozů AMG na celkovém odbytu se Česká republika řadí mezi přední trhy v Evropě. Ještě před koncem roku do statistik promluvil také nový vrcholný sedan Třídy S.

Velký zájem u zákazníků vyvolaly také elektrifikované modely. Značka Mercedes-Benz jako propagátor elektrického pohonu nabízí tři desítky čistě elektrických nebo plug-in hybridních vozů, od kompaktního hatchbacku A 250 e přes sedany, kombi a kupé Tříd A, CLA, C a E až po MPV a SUV Třídy B, GLA, GLC, GLE, EQC a EQV, brzy taktéž EQA a EQS. Plug-in hybridním pohonem disponuje i nedávno uvedená nová generace vrcholného sedanu Třídy S.

Cenově nejdostupnější elektrifikované vozy Mercedes-Benz jsou plug-in hybridní kompaktní modely, jejichž významnou konkurenční výhodou je značný dojezd a možnost rychlého dobití stejnosměrným proudem. Díky dobíjení výkonem až 24 kW se tak palubní akumulátory o kapacitě přibližně 15,6 kWh nabíjí například u supermarketu z 10 na 80 % za pouhých 25 minut. Naplno nabitý vůz výhradně na elektřinu ujede podle normy NEDC až 79 km.

Širokou nabídku doplňují i elektromobily sesterské značky smart, která jako první automobilová značka ukončila nabídku modelů se spalovacími motory a nabízí výhradně elektromobily. První elektromobily smart byly registrovány v ČR již v roce 2010 a značka tak v minulém roce oslavila 10 let elektromobility v České republice. Ceny začínají na shodné částce 591 690 Kč vč. DPH za dvou- i čtyřmístný model, čímž se modely smart řadí mezi nejdostupnější elektromobily na českém trhu.