Nejlepší knihovnicí Olomouckého kraje je Květoslava Havlíčková

17.10.2019

Obecní knihovna ve Vikýřovicích bývá v půjčovní dny plná dětí, které si tu kreslí, hrají na počítačích nebo prostě jen čtou. Pro knihy či na nejrůznější přednášky sem chodí i jejich rodiče a místní senioři. Všechny láká přátelská a pohodová atmosféra, kterou tady už šestnáctým rokem vytváří knihovnice Květoslava Havlíčková. Ta za to v pátek 11. října získala titul Nejlepší neprofesionální knihovník Olomouckého kraje 2019.

"V první řadě mě vítězství překvapilo, v té druhé moc potěšilo. Všichni se snažíme dát do této práce co nejvíc ze sebe a myslím, že se nám to daří," řekla po vyhlášení výsledků Květoslava Havlíčková.

Druhé místo obsadily Hana Slabá z místní knihovny Horní Moštěnice a Pavla Žáčková z obecní knihovny v Bystročicích. Třetí skončila Anna Honelová z obecní knihovny v Újezdu. Anketa, kterou vyhlašuje Vědecká knihovna v Olomouci, proběhla v regionu potřetí. Nominován mohl být pracovník jakékoliv knihovny, která sídlí na území kraje a jejíž provozní doba pro veřejnost nepřesahuje patnáct hodin týdně.

"Velmi si vážím práce knihovníků. Věnují jí všechen volný čas, jsou nápadití a dávají do ní srdce. To je v obcích, kde je knihovna v mnoha případech jediným centrem kulturního a společenského dění, nesmírně důležité," řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury, sportu a památkové péče Petr Vrána.

Odborná porota hodnotila osobnost knihovníka, péči o knihovnu a snahu o její propagaci. Důležitá byla také míra spolupráce s obcí a školami.

"Pro příští období připravujeme změnu nastavených pravidel. Kvalitní knihovníky, kteří dokážou přitáhnout děti i dospělé, totiž mají i v menších obcích, kde knihovna funguje více než patnáct hodin týdně," uvedla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

V Olomouckém kraji je celkem 480 půjčoven knih. Hejtmanství letos jejich provoz podpořilo téměř dvanácti milióny korun. Prostřednictvím dvou dotačních titulů pak přispělo také na jejich rekonstrukci nebo obnovu kulturního zázemí.