Nejnovější zprávy ze Zoo Praha: Sloní princezny už zvládají základní veterinární trénink

04.02.2021

I přesto, že je v současné době areál Zoo Praha uzavřen, každodenní práce se zvířaty se nezastavila.

Chovatelé slonů indických se například intenzivně věnují tréninku slůňat - Lakuny a Amalee. Sloním samičkám je právě deset a devět měsíců a i při tréninku se jasně ukazuje rozdíl v jejich povahách. Klidná Lakuna dělá velké pokroky, čilá Amalee zatím chovatelům ráda utíká.

"Jsem vděčen za každý den, kdy naši 'slonaři' v tréninku obou sloních samiček pokračují, byť kvůli epidemii covidu-19 je to pro ně stále obtížnější," uvádí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. "Během veterinárního tréninku se slůňata učí snášet pravidelnou pedikúru nebo výplach chobotu a zvykají si na to, že v budoucnu podstoupí různá vyšetření či odběry krve. Tato práce je nedílnou součástí běžné péče."

Práce s oběma slůňaty je velmi odlišná. Tréninkový plán je ušitý každému slonovi na míru.

"Potvrzuje se, že povaha slůněte je velmi podobná povaze matky," přibližuje vrchní chovatel slonů Martin Kristen. "Lakuna po Tamaře zdědila velmi komunikativní, zvídavou povahu a ve vztahu k okolí se jedná o velmi klidné zvíře. Amalee je úplný opak. Zvědavá, sebevědomá a velmi čilá. Občas jí je plný 'barák' a všude běhá, oproti Lakuně bude výrazně průbojnější."