Průmyslové dopravníky zvyšují efektivitu výroby

08.08.2021

Asi žádný lidský vynález nezefektivnil průmyslovou výrobu tak, jako pásový dopravník, který umožnil daleko vyšší efektivitu při přepravě materiálu a zboží. I přesto že od té doby uplynulo již mnoho času, pásové dopravníky si stále udržují pořád svou výsadní pozici. Setkáte se s nimi prakticky všude, kde je potřeba něco rychle a s minimálním úsilím přepravit z jednoho místa na druhé - v dolech při přepravě vytěžené rudy, v továrnách při přemisťování jednotlivých součástek i kompletních produktů, i na pokladnách v supermarketu, kde si pořídíte finální výrobek.

Každý typ dopravníku je vhodný pro jiné použití

Dopravníky mají univerzální použití - v průmyslové výrobě se často kombinuje několik typů podle konkrétních potřeb. Jedním z nejčastěji používaných systémů jsou pásové dopravníky, které využívají k přepravě předmětů gumového pásu, eventuálně pásu vyrobeného z PVC. Jeho podpora je většinou zajišťována kluznou plochou nebo rotačními válečky. S pásovými dopravníky se můžeme nejčastěji setkat například v distribučních centrech supermarketů, v obchodních centrech nebo v továrnách během montáže produktů při sériové výrobě. Pásový dopravník umožňuje přepravovat předměty nejrůznějších tvarů. Jeho výhodou je možnost vyšších přepravních rychlostí a schopnost překonávat výškové rozdíly.

Dalším velmi frekventovaném typem jsou šnekové dopravníky, které jsou určeny k plynulému podávání sypkého nelepivého materiálu, jako jsou obiloviny, cement, popílek a podobně. Ve většině případů se setkáváme s horizontální či stoupavou přepravou, a to až do 30 stupňů sklonu. Existují však i speciální šnekové dopravníky, které jsou schopné přepravovat sypké materiály vertikálně. Šnekové dopravníky se používají zejména ve stavebním, chemickém, potravinářském průmyslu či v zemědělství.

komerční sdělení

Image by falco from Pixabay