V safari parku se zabydluje nový samec žirafy síťované

19.04.2021

Do Dvora Králové dorazil cenný náklad z Dánska. Odborníci safari parku dovezli ze zoologické zahrady v Odense téměř tříletého samce žirafy síťované jménem Kiango.

Takřka sedm set kilometrů dlouhou cestu zvládl bez problémů a ihned ráno byl spojen s dvorským stádem. V novém pavilonu si rychle zvykl a zvědavě se seznamoval také se samicemi. Ty se ho zpočátku bály, ale situace se velmi rychle uklidnila. Jeho první vážení ukázalo, že má 620 kilo.

Samec znamená naději na obnovení legendárního dvorského chovu. Poslední mládě se tu narodilo před šesti lety, následně byl chov cíleně utlumen. Díky mimořádným úspěchům mají totiž dvorské žirafy v evropském chovu velké množství příbuzných. Hledání vhodného samce tak bylo složité.

Safari park je světově nejúspěšnějším chovatelem žiraf. V současnosti chová dvě jejich formy: vedle největšího stáda žiraf síťovaných v Evropě, které nyní čítá 11 zvířat, uvidí návštěvníci také 13 žiraf Rothschildových. Chov začal díky legendárním transportům Josefa Vágnera z Afriky v 70. letech. Od té doby se tu narodilo 267 mláďat, včetně toho vůbec prvního v tehdejším Československu.

Chov žiraf v lidské péči nabývá v posledních letech na větší důležitosti než kdy dřív. Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 tisíc žiraf, v roce 2015 to už bylo pouze kolem 95 tisíc. Za tento téměř 40% pokles, v některých oblastech dokonce pokles o 95 % mohou přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. Až do roku 2015, kdy zoologové provedli velké sčítání divokých žiraf, navíc tato zvířata nebyla předmětem většího zájmu ochránců. Pro jejich rychlé mizení se proto následně vžilo označení tiché vymírání.

V průběhu víkendu bude již samec i s celým stádem vycházet do venkovního výběhu, ovšem pouze v příznivém počasí. Šanci ho zahlédnout tak dostanou všichni, kdo se do safari parku vypraví.