10 způsobů, jak zvýšit energii a zlepšit soustředění

15.09.2022

S postupnou digitalizací ubývá manuální práce a více z nás je odkázáno na práci hlavou. Jak udržet pozornost a vyhnout se únavě ale bývá často oříškem. Ať už jste student či pracující, soustředění je pro většinu z nás stěžejní a zajišťuje nám kvalitně odvedenou práci v krátkém čase. Naučte se 10 pravidel pro zlepšení soustředění a zvýšení energie.

1. Žijte zdravě

Žijte zdravě - stále opakované klišé v life-stylových článcích má něco do sebe i při úbytku energie a soustředění. Obézní člověk, který sní k obědu celý kýbl smažených kuřat a zapije je sklenicí alkoholu, nebude při práci tak produktivní jako jeho kolega, který obědval salát a část své pauzy využil k procházce.

  • Vyhněte se alkoholu a cigaretám

Cigarety sice krátkodobě dokáží kuřáka probrat, dlouhodobě ale ruší kvalitu spánku a tím zvyšují celkovou únavu. To samé platí s alkoholem. Dobu, jež při spánku spalujete alkohol, neodpočíváte, když vypijete 5 piv, váš spánek vám dodá nulovou energii.

  • Potřeba je vyvážená strava a dostatek vitamínů a živin

Mozek potřebuje pro soustředění palivo ve formě správného jídla. Jezte zdravá a lehká jídla v menších dávkách a častěji. Pro soustředění jsou potřeba hlavně omega-3 mastné kyseliny. Pro maximální účinek konzumujte ryby, ořechy, borůvky, citrusy a špenát. Při zvýšené potřebě dodejte vitamíny a živiny doplňkem stravy.

  • Nezapomínejte pít

Dehydratace snižuje pozornost, zhoršuje náladu a způsobuje únavu. Pitný režim je potřeba dodržovat, mějte při sobě vždy láhev s vodou a pravidelně upíjejte.

  • Vyhněte se stresu

Stres je jedním z největších žroutů energie a vy mu musíte dát červenou. Věnujte čas sobě a svým zálibám, odpočiňte si nebo vyzkoušejte různé relaxační techniky, například meditaci.

2. Plánujte, plánujte, a ještě jednou, plánujte

Zní to možná trochu fádně, ale vytvořte si váš denní rozvrh povinností. Zvažte, kolik toho potřebujete udělat, a vymyslete si systém pauz a soustředění. Předejdete tak přepnutí a následné únavě druhý den, zároveň s pauzami se zvyšuje aktivita mozku. Ideální je 25 minut aktivity a 5 minut pauzy, ale záleží na každém jedinci. Harmonogram zkuste opakovat, tělo si zvykne, že například od 8.00 do 16.00 je aktivní a mozek bude v pohotovosti. Plán předchází i zmatenosti a přebíhání z jedné věci na druhou. Jasně si stanovte pracovní plán.

3. Stanovte si menší cíle

To souvisí s předešlým bodem. Rozvrhnutí vašeho času je důležité, ale nesmíte se přepínat! Určete si radši menší cíle, které jsou pro vás splnitelné.

4. Najděte si čas pro sebe

Neustálý koloběh práce, škola, úklid, vaření, děti atd., je logicky dost vyčerpávající. Je potřeba myslet na sebe a někdy vypnout. Vyhněte se sezení u televize, ale vytáhněte paty z domu a zajděte si za kulturou, přáteli nebo sportem. Cokoliv, co vás vyprostí z denní rutiny, je vítáno.

5. Nabijte se sportem

Vědecké studie dokazují, že sport má pozitivní účinky na dobrou náladu, energii a celkovou kvalitu života člověka. I přestože unavený člověk se bude chtít sportu vyhnout, je to nejefektivnější nabíječka. Běžte si zaběhat, nebo dělejte nějaký kolektivní sport, klidně stačí jen procházka, ale rozhýbejte se občas. Budete mít více energie, soustředění bude kvalitnější a vaše tělo vám poděkuje.

6. Využijte chytré pomocníky

Dnes si můžete v lékárně nakoupit spoustu prostředků pro zvýšení soustředění a redukci únavy. U studentů je osvědčený kratom, mletý prášek z listů rostlin Asie. Podává se formou čaje a slouží k "nakopnutí" organismu či pocitu euforie. Jeho barva určuje působení a sílu, pro nejvyšší účinek využijte bílý kratom či dragon white.

7. Zvolte si efektivní práci bez rušičů

Mozek vnímá veškeré podněty ve vašem okolí, a proto je dobré si najít vhodné místo bez veškerých rušičů, jinak budete při práci či učení souběžně nakupovat, chatovat s přáteli a možná i omývat okna. Najděte si vhodné, čisté a klidné místo, kde se dokážete soustředit. Vypněte si mobilní telefon, chytré hodinky atd. Nenoste sebou nic kromě věcí nutných k výkonu práce. Jen tak se můžete soustředit na svůj cíl.

8. Čisté prostředí se rovná čisté mysli

Čisté prostředí je plně spojeno s rušiči. Poházené oblečení a nepořádek vás bude vytrhovat od práce. Nejeden student řekne, že v průběhu zkouškového období klidně dvakrát udělal generální úklid. Důvod je jasný, nepořádek v nás způsobuje chaos. Nejenže bordel způsobuje v lidech zmatek, ale taktéž odpoutává pozornost. Kvůli poházeným věcem si všimnete časopisu, který si chcete přečíst, uvidíte krásné tričko, jež nevíte, jak kombinovat s dalšími kusy oblečení, a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Pravidelnou očistou vašich pracovních prostor se vám podaří přiblížit se k ideálnímu pracovišti, jež vás nebude vyvádět z míry.

9. Budiž světlo aneb vyjděte občas i ven

Každý člověk je jiný, někdo je prý sova, druhý skřivan. Bohužel u nás to není stejné jako u nočních ptáků, a my světlo potřebujeme. Zvolte si proto vhodné pracoviště s dostatkem přirozeného světla. A nezapomeňte občas vyběhnout i ven, čerstvý vzduch vás probere a slunce je nejsilnějším zdrojem životní energie, tak ho využijte - je to jediná energie zadarmo, a přitom ta nejdůležitější. Jestli můžete, přes léto vytáhněte své laptopy ven a pracujte na slunci, nachytáte bronz, dobrou náladu, vitamín D, spokojenost a vaše práce bude kvalitnější.

10. Zkuste doprovodnou hudbu

Někdo tvrdí, že je pro soustředění nejlepší naprosté ticho. Vědecké studie ale prokazují, že klasická hudba zvyšuje soustředěnost jedince, a dokonce i jeho intelekt. Doporučuje se dílo Mozarta, Beethovena či Bacha. Pro odpůrce klasické hudby existují různé hudební mixy podporující soustředění nebo třeba zvuky přírody. Vyzkoušejte hudbu naladěnou na alfa vlny, ta přímo cílí na zvýšení koncentrace a podporu učení. 

komerční sdělení

Foto: Kratomuj.cz