20 tipů, jak fotit jako profesionál

29.12.2022

Chcete mít krásné fotky jako od profesionála? Nezáleží na tom, zda fotíte telefonem, zrcadlovkou, bezzrcadlovkou nebo analogovým fotoaparátem. Nejdůležitější na focení je, že pro to máte chuť a vášeň. Jediná fotografie může říct víc, než byste vůbec tušili. A to nejen o objektu na fotce, ale i o fotografovi. Pojďte se s námi podívat na to, co všechno můžete udělat pro perfektní fotku.

Jak na kvalitní fotky?

Fotografování je úžasný obor a dokáže vás vtáhnout tak, že se v něm budete chtít neustále zlepšovat. Často jsou to maličkosti, které dokazují, zda se ve fotografii vyvíjíme nebo ne.

Ke zlepšení vašeho fotografického umu můžete absolvovat například některý z fotografických kurzů pro pokročilé, ale i my se vám vynasnažíme v následujících řádcích poradit jak na to, aby bylo dosaženo pěkného efektu a kvality v každé fotografii.

Ačkoliv je nesporné, že na vybavení záleží a dokáže vyřešit mnoho problémů ohledně focení dobrých fotek, není pravda, že obyčejným fotoaparátem či telefonem nemůžete udělat kvalitní fotku.

Fotí ten, kdo drží fotoaparát v rukou. Je jen na vás a vašich zkušenostech, co se rozhodnete na svých fotografiích ponechat. Vaše všímavost a vnímavost vás přiměje všimnout si něčeho, co bude na vaší fotografii hrát hlavní roli. Jste jedinečný člověk, který myslí, vidí, dívá se, poslouchá a cítí způsobem, který je pro vás ten pravý.

Tato směs vlastností, které jsou pro vás jedinečné, je rozhodujícím kouskem skládačky, která vytváří vaši fotografickou kreativitu.

I přesto, co všechno může být abstraktní a neuchopitelné, se vám pokusíme dát pár tipů, jak pořídit dobré fotografie. Jsou to velmi jednoduché věci, které mohou mít obrovský dopad. A pamatujte, že to jsou jen tipy.

Určitě najdete příklady krásných fotek, které těmto tipů budou odporovat. Možná i vy, až se naučíte a vyzkoušíte základy, které zde navrhujeme, budete chtít porušit pravidla a udělat něco po svém.

1. Naučte se pracovat se svým vybavením

Bez ohledu na to, s jakým vybavením fotíte, nejdůležitější je znát ho a vědět, co vám může nabídnout.

Automatické nastavení fotoaparátu je vhodné pro zahájení fotografování nebo pro nekomplikované fotografie. Při práci v manuálním režimu však máte kontrolu nad výsledným efektem, kterého chcete na fotografii dosáhnout.

Pokud chcete například pořídit fotku s krásným rozostřením a bokeh efektem na pozadí, v automatickém režimu to budete mít těžké. Fotoaparát se pravděpodobně pokusí zaostřit vše na vaší fotografii.

Pokud chcete mít proces focení pod kontrolou, naučte se co nejdříve fotit v manuálním režimu. Tento režim vám pomůže dosáhnout na fotografiích přesně těch efektů, které chcete.

TIP: Ne všechno je o fotoaparátu a znalostech. Zdokonalit fotku mohou i detaily. Fotíte-li business fotky, nezapomeňte pánům pod košili doporučit neviditelné tričko, díky kterému bude zakryté vše, co by nemělo být vidět.

2. Naučte se základy kompozice

Znalost principů kompozice je zásadní, pokud chcete dobře fotit. Právě díky promyšlené kompozici je fotografie čitelná, harmonická a poutavá. Na co si dát pozor, abyste zlepšili kompozici své fotografie?

Nejprve se nezapomeňte zaměřit na silnou stránku fotografie. Silnou stránkou je důraz na hlavní postavu nebo objekt fotografie. Může to být cokoliv. Od fotografované osoby, přes detail, květinu či strom na pozadí krásné krajiny. Váš objekt je hlavním důvodem, proč vůbec fotíte. Je to něco, co okamžitě upoutá pozornost.

Při focení si položte otázku: Na co chcete, aby se příjemci vaší fotografie dívali?

Když si na tuto otázku odpovíte a definujete hlavní objekt své fotografie, vystavte jej ještě vhodnější kompozicí. Ještě pár slov o složení kompozice najdete v bodech níže.

3. Zkuste středovou kompozici

Nejviditelnější a nejintuitivnější kompozicí je kompozice středová. Když fotíte jeden objekt, fotíte portrét nebo vytváříte kreativní kompozici, můžete použít středovou kompozici.

Tento způsob kompozice fotografie vám pomůže klást velký důraz na to, co je hlavním předmětem vaší fotografie. Při fotografování je často využíváno středové kompozice pro portréty. Fotografie pak získají moc a sílu sdělení. Díky tomu, jakožto člověk dívající se na fotku, víme, co na takové fotce hraje hlavní roli a jakým směrem bychom měli nasměrovat zrak, ať už to bude váš domácí mazlíček, osamělý strom uprostřed rozlehlé louky nebo neobyčejný květ vaší zimní zahrady.

Středová kompozice bude skvělá pro fotografie, které zveřejníme na sociálních sítích, například na Instagramu. Fotografie zde zveřejněné se zobrazují na obrazovce telefonu, což znamená, že je vidíme v poměrně malé velikosti. Fotografie s centrální kompozicí s jasně exponovaným akcentem upoutá pozornost vašich sledujících.

4. Pamatujte také na pravidlo třetin kompozice

Pravidlo třetin kompozice je pravidlo, které říká o rozdělení fotografie ve dvou směrech na tři části: tři vodorovné pruhy a tři svislé pruhy. Obrázek pak vytvoří mřížku s devíti poli. Díky tomuto rozdělení máme jasnou definici, kam umístit silné stránky fotografie, aby byly zdůrazněny a exponovány.

Nejdůležitější je umístit důležité objekty do jedné třetiny fotografie: na čáry nebo jejich průsečíky.

Co to v praxi znamená?

Pokud fotíte na šířku, umístěte do třetího sloupce (vpravo nebo vlevo) fotografie důraz na objekt např. v podobě osamělého stromu, osoby či kusu dubového nábytku. Při fotografování portrétu vyhotovte fotografii tak, aby oči fotografovaného byly v horní třetině fotografie. Díky těmto postupům bude vaše fotografie uspořádaná a harmonická.

5. Hledejte linky

V architektuře či malování je důležitá perspektiva, aby vedla pohled sledujícího. Co to znamená? Že i na fotce je důležité takové uspořádání prvků, perspektivy, linií, aby pozorovatel věděl, na co se má dívat.

Jednoduchým (ale mimořádně účinným) postupem v kresbě je nakreslení cesty (například v lese), po které budou oči pozorovatele postupovat. Na konci cesty se může nacházet hlavní objekt kresby, tedy např. dům či chata v přírodě. Rádi vyhledáváme historii a sledujeme značené cesty očima. Hledejte na fotkách čáry, které mohou vést oko diváka tam, kam chcete.

Jaké mohou být takové čáry? Mohou to být výše zmíněné cesty, silnice, stavební čáry, chodby, rostliny, vznášející se stromy nebo stíny. Použijte je tak, abyste označili bod, na který by se měl váš příjemce podívat.

Čáry mohou také změnit náladu vaší fotografie. Horizontální panorama při západu slunce nad mořem bude uklidňující, zatímco pohled na tyčící se budovy v centru města fotografovaný zespodu bude agresivní a dynamický. Použijte tyto ověřené způsoby k vědomému budování nálady.

6. Jasné pozadí na fotografii

Před focením věnujte pozornost tomu, jak vypadá okolí. Vplížil se do rámu špinavý odpadkový koš? Možná je stěna za zády fotografovaného příliš honosná a výrazná? Nebo možná naopak - portrétovaný tím splyne s pozadím, na kterém pózuje? Možná se toho v pozadí děje příliš mnoho, což nás nutí soustředit se jen na to?

Ujistěte se, že pozadí vašich fotografií je skvělou expozicí, doplňkem a ne hlavní postavou vaší fotografie. Tedy, pokud to není přesně to, co máte v úmyslu.

7. Hledejte novou perspektivu

Stejně jako vodící linky je na vaší fotografii důležitá perspektiva. Podle toho, z jakého úhlu fotíte, jí můžete dát úplně jiný charakter. Můžete provést jednoduché cvičení a porovnat, jak fungují různé perspektivy. Pokuste se vyfotografovat stejný objekt shora i zdola (letecká a žabí perspektiva). Podívejte se, jak se změní charakter fotografovaného objektu i samotný snímek.

Tento princip funguje velmi dobře v portrétní fotografii. Člověk focený jemně shora může působit jemně a subtilně. Když ho však vyfotíme zespodu, může působit majestátně, důstojně a dokonce i plný energie a síly.

Když budete fotit jakoukoliv fotku, přemýšlejte o tom, jaký efekt chcete. A pak k jeho dosažení použijte správnou perspektivu.

TIP: Změna perspektivy může pomoct i při focení glamour fotografií. Sexy prádlo, hedvábné povlečení a župany, svůdná žena - každý jiný pohled vám otevře nové a decentní možnosti.

8. Zarámujte fotografii a vyplňte ji

Pro ještě lepší expozici toho, co fotíte, uzavřete fotografii do rámečku. Naše okolí je plné krásných rámů, kterých je hřích nevyužít. K tomu se skvěle hodí mezera mezi budovami, průchod branou, rozložité stromy nebo jiné rostliny.

Namísto focení samotného západu slunce hledejte strom, který vyfotíte zezadu. Místo jednoduchého portrétu zkuste najít budovu, jejíž rozmazaná část bude rámovat popředí. Hledejte rámečky ve svém okolí a vyplňte jimi své fotografie.

9. Nezapomeňte na hloubku a několik plánů

Když fotíte vše, co vidíte, uzavřete to do jednoho malého rámečku. Vy jste svým způsobem tvůrci toho, co pozorovatel na vaší fotografii uvidí. Nezapomeňte se postarat o několik plánů na fotografii. Díky tomu se vyhnete tomu, že vaše fotografie budou ploché a nudné.

Nejdůležitější objekt vaší fotografie můžete umístit do popředí, méně důležitý do druhého plánu a třetí pojmout jako doplňkové pozadí, které dodá hloubku. Porovnejte, jak vypadá člověk vyfotografovaný proti bílé zdi oproti městu nebo jezeru v pozadí. Hloubka je úplně jiná.

10. Experimentujte s bokehem

Pokud chcete hloubku na fotografii ještě více zvýraznit, můžete k tomu využít bokeh. Tento nádherný efekt záměrného rozostření pozadí dodává fotografiím mimořádnou atmosféru a jemnost. Je to také jeden z prvních efektů, který každého fotografa nadchne po koupi objektivu s nižšími hodnotami clony.

Pokud chcete, aby hlavní postava vaší fotografie byla ještě výraznější, vyhledejte místo, kde můžete vytvořit bokeh. Mohou to být různá světýlka nebo městské osvětlení v pozadí.

Použijte objektiv s nízkou hodnotou clony a nastavte ji alespoň na f2,8 nebo nižší (v tuto chvíli světelné objektivy nabízejí clonu f1,2-1,4). Zaostřete fotografii na předmět tak, aby se světla na pozadí rozmazala, a voila! Máte hotovo.

11. Přibližte se, ne nutně pomocí zoomu

Mnoho amatérských fotografů má obrovský problém s odpovídajícím vyplněním fotografie. Fotky mívají kolem sebe spoustu vzduchu, rušících objektů či zbytečné pozadí. Je to často protože se fotograf bojí přiblížit. Jsou to tzv. manýry sportovního fotografa: fotit z co největší vzdálenosti, s co největším zoomem.

Pokud toto změníte, zjistíte, jak skvělé je zmenšit vzdálenost mezi vámi a objektem fotografie. Ať už se jedná o vyhotovení portrétů nebo glamour fotografií, fotografování je opravdu o uzavření vztahu s fotografovanou osobou v záběru. Čím více je zřetelná, čím je méně vzdálená, tím silnější fotku pořídíte.

Nebojte se přiblížit a fotografii celou vyplnit. Příliš mnoho prázdnoty či nežádoucího pozadí může způsobit, že fotografie bude nevýrazná a nezajímavá.

12. Ujistěte se, že máte dobré světlo a využijte ho

Bez světla není fotografování. Může to znít jako klišé, ale na tato slova si vzpomeňte pokaždé, když je světlo matné. Správné nasvícení fotografie je to, co vytváří vaši fotografii a dodává jí profesionalitu. Neznamená to, že dobrou fotku pořídíte pouze v ateliéru. Jde o to co nejlépe využít každé světlo, které najdete.

Hledejte nastavení proti světlu, které zvýrazní sdělení na vaší fotografii. Zeptejte se sami sebe, jaké nastavení vám umožní dosáhnout nejlepšího efektu. Možná ve stínu pořídíte lepší fotku než na ostrém slunci? Nebo možná přeci jen chcete využít toto ostré světlo a stíny?

Pokud fotíte v interiéru, zkuste použít místa blízko oken. Najděte si ve svém bytě místo, kde je obvykle nejlepší světlo. Může to být stůl u okna, parapet nebo část dobře osvětlené zdi.

I na podzim nebo v zimě, kdy rozhodně není dostatek světla, se vám povede udělat pěkná, světlá fotka.

13. Hledejte zajímavé efekty ve světle

Dostupné světlo vám nabízí mnoho zajímavých nastavení, která můžete použít pro vaše fotografie:

  • Fotografie pořízené proti světlu - Fotky focené proti světlu, kdy je možno experimentovat s odlesky a jemným kontrastem, jsou velice oblíbené. Dobrého efektu nejsnáze dosáhnete focením do formátu RAW, který dává možnost rozsáhlého zásahu do fotografie v postprodukci.

  • Zlatá hodina - V tuto denní dobu (hodinu po východu slunce a hodinu před západem) je světlo neobvykle teplé. Vše je pak ještě jemnější a kouzelnější.

  • Jasné slunce v poledne - Pokud chcete fotit v silném kontrastním světle, hledejte silné světlo v poledne v letních dnech. Není to nejjednodušší světlo na fotky, ale jediné, které dává tak silný kontrast a ostré stíny.

  • Mraky jako softbox - Mírně zatažená obloha upřednostňuje jemné stíny. Mraky fungují jako skvělý softbox, který změkčuje sluneční světlo, které se k nám dostane. Celá kompozice vytváří jemný a subtilní celek.

14. Používejte odraznou desku

Pokud bychom měli vypíchnout jednu fotografickou vychytávku, která je super levná a extrémně užitečná, bude to odrazná deska. Odrazná deska je plocha, která odráží světlo a osvětluje to, co je skryto ve stínu. Dnes už je takřka nutností každého zákulisí fotografa.

Může to být nejen profesionální odrazná deska (jejíž ceny se pohybují od několika stovek korun), ale také bílý karton, kus polystyrenu nebo nejobyčejnější bílá stěna. Venku i uvnitř můžete použít fotografickou odraznou desku (nebo stávající prvky sloužící jako odražeče světla) a odrážet světlo do míst, kde je více stínů.

15. Ke stabilizaci fotoaparátu použijte stativ

Další fantastickou vychytávkou je stativ. Slouží nejen k pořízení fantastického selfie, ale také k tomu, aby byla výbava stabilní a fotky ostré.

Pokud nemáte po ruce stativ, použijte to, co najdete v okolí - opřete se o zeď, pomocí zdi si podepřete ruku s fotoaparátem, položte foťák na lavičku.

Věnujte tomu pozornost ještě více, pokud potřebujete prodloužit čas expozice (delší než 1/125 s) nebo pokud se vám třesou ruce. Opravdu to pomáhá.

16. Vybírejte jen ty nejlepší fotografie

Povídá se, že rozdíl mezi dobrým fotografem a průměrným je ten, že ten první vybere lepší fotky. Jak moc je na tom pravdy - to nelze zcela přesně říci, ale musíme uznat, že toto rčení je tak trochu správné.

Dobrý výběr je součástí procesu, který nesmírně pomáhá. Nafotit spoustu fotek není těžké. Trik spočívá ve výběru těch, které budou skutečně fenomenální.

Co je na fotografiích nudné a otravné, jsou sáhodlouhé fotopříběhy nebo fotografické reportáže. Dobře vyprávěný příběh je takový, který vyprávíte co nejpřesněji s co nejmenším počtem obrázků.

Pokud máte potíže s výběrem, poradíme vám jednoduchý rozhodovací zlepšovák. Stačí si položit otázku: "Kdybych měl 3 rámy na obrazy, které fotky bych zarámoval?" Tento pohled na výběr hodně usnadňuje rozhodování.

17. Upravujte fotografie jako profesionál

Pořídit dobré fotografie neznamená jen vyfotit dobré fotografie. Jde také o to, že jim pomocí postprodukce a úprav přidáte svůj vlastní charakter. Postprodukce není jen retuš pleti a rozjasnění fotografií, ale poslední krok, třešnička na dortu pro vaše fotografie.

I když nevěříme, že je to zpracování, co dělá fotografii, věnovat čas tomu, abyste se naučili základy Lightroomu, bude skvělá investice.

Naučíte-li se upravit jas, kontrast, zpracování barev a základní principy retuše, vaše fotografie budou nejen kompozičně správné, ale také vybroušené. A navíc s dobrou úpravou si můžete odpustit i nějaké ty chyby při focení.

18. Nezapomeňte zkontrolovat a vyměnit vybavení

I když to není zařízení, které pořizuje snímek, experimentování s vybavením může poskytnout skvělé vývojové efekty. Nemusíte hned běžet do obchodu a kupovat špičkové objektivy.

Chcete-li začít fotit jako profesionál, vše, co musíte udělat, je udělat jednoduchou výzvu. Může to být například několik dní fotografování telefonem nebo analogovým fotoaparátem. Výzvou je, že dočasná změna vybavení vás donutí změnit myšlení. Možná vám to pomůže lépe poznat vaše potřeby.

Jakmile budete lépe vědět, co od svého vybavení potřebujete a co splňuje vaše očekávání, nebojte se investovat. Objektiv s oblíbenou ohniskovou vzdáleností a možností clony společně s dobrým bleskem budou tím, co vám umožní dosáhnout lepších výsledků při fotografování.

19. Pochlubte se svými fotografiemi

Fotit do šuplíku možná není ten nejhorší nápad, ale pokud se chcete fotografováním zabývat profesionálně, nepomůže vám to dosáhnout zamýšleného cíle. Z každé relace vyberte 3-5 oblíbených fotografií, které chcete ukázat, a ukažte je jako profesionál.

  • Budujte své portfolio - stačí vám nekomplikovaná wordpressová stránka s jednoduchou šablonou, kam budete pravidelně nahrávat nové fotky. Ať to vypadá profesionálně a esteticky.

  • Buďte aktivní na sociálních sítích - facebook, instagram, pinterest. To všechno jsou sociální sítě, kde můžete publikovat své fotografie a dostávat zpětnou vazbu od ostatních lidí.

  • Vytvářejte zajímavé příběhy a příspěvky o svém focení -- dejte si záležet na tom, abyste nezveřejňovali fotky bezmyšlenkovitě a bez konceptu. Pomocí aplikací jako unfold nebo canva můžete své fotografie okořenit různorodými grafickými úpravami a využít je jako doplnění článků či příběhů.

20. Buďte si jisti tím, co děláte

Víme, že ukazování své práce může vzbuzovat obavy a nejistotu, že se to příjemcům nebude líbit. Pamatujte však, že vy jste nejdůležitější osobou, jejíž názor v tomto ohledu hraje roli. Testujte, zkoušejte a experimentujte. A především si ověřte, v čem se VY cítíte nejlépe a co VÁM pomáhá nejlépe se kreativně vyjádřit. A pokud jde o příjemce, jistě zaujmete ty, kterým se bude líbit, co děláte.

Tomáš Konieczny, obsahový a SEO specialista

Fotka od Lucio Alfonsi z Pixabay