Adventní koncerty České televize vstupují do třiatřicátého ročníku. Jedna z nejstarších sbírek u nás dosud rozdělila přes 276 milionů korun

28.11.2023

Předvánoční neděle budou už tradičně patřit Adventním koncertům České televize. Jedna z nejstarších tuzemských sbírek podpoří ve svém třiatřicátém ročníku další čtveřici neziskových organizací. Během benefice vystoupí skupina Jelen, zpěvačka Lenny nebo hudebník Ondřej Brzobohatý a mnoho dalších. Patrony letos podpořených organizací jsou Lucie Křížková, Tereza Řezníčková, Jakub Szántó a Richard Samko. Sbírka dosud pomohla 132 neziskovým organizacím, mezi které rozdělila přes 276 milionů korun.

Beneficí provede diváky moderátorská trojice Ester Janečková, Jan Potměšil a Petr Hradil, a to čtyři předvánoční neděle od 17:30 hodin na programu ČT1. První z koncertů proběhne v Břevnovském klášteře 26. listopadu, tedy netradičně týden před první adventní nedělí. Věnován bude Centru pro rodinu a sociální péči v Ostravě, které se zaměřuje na manželskou, rodinnou a sociální problematiku. Vystoupí skupina Jelen nebo zpěvačka Dasha. Patronkou organizace se stala moderátorka pořadu Sama doma Lucie Křížková:

"Příběhů, které potřebují pomoci je zejména během předvánočního období mnoho a jsem vděčná, že právě Adventní koncerty České televize pomáhají konat takové dobro."

Druhý koncert v pořadí a první adventní neděle bude patřit spolku Otevřená okna z Jindřichova Hradce, který už dvacet let podporuje osoby se zdravotním postižením v aktivním, smysluplném a důstojném způsobu života. Pražskou Loretu rozezní 3. prosince zpěvačka Lenny nebo houslový virtuóz Ivan Ženatý. Podporu organizaci vyslovil moderátor a reportér zahraniční redakce zpravodajství ČT Jakub Szántó

"V naší krásné zemi se naštěstí rodíme všichni rovni. Jenže ne každý má stejné možnosti a schopnosti. Jak se píše v Tóře, "kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět." Úctu a podporu si zaslouží každý, kdo asistuje těm, jejichž pomyslná křídla svazuje nějaký hendikep. A takovými lidmi je tým jindřichohradeckých Otevřených oken. Je mi ctí být jejich patronem."

Další, v pořadí třetí, podpořenou organizací bude Cesta životem bez bariér sídlící v Paběnicích nedaleko Kutné Hory. Patronkou spolku se stala Tereza Řezníčková

"Advent je pro mě čas, kdy jsme všichni otevřenější, vstřícnější, víc vnímáme druhé a dobíjíme se pozitivní energií. Tohle je pocit, který jsem zažila v Kutné Hoře, v zázemí Cesty životem bez bariér. Jsou to lidé, kteří takovou energii vytvářejí každý den. Věřím, že jakákoliv pomoc přináší vzájemnou sounáležitost, jež otevírá obzory. A to nikdy nemůže být na škodu," říká moderátorka zpravodajství ČT.

Diváci budou moci organizaci přispívat 10. prosince při koncertu na pražském Vyšehradě, kde vystoupí například skupina Fleret nebo hudebník Ondřej Brzobohatý.

Cyklus uzavře 17. prosince koncert ve Strahovském klášteře věnovaný mobilnímu hospici Medica Třinec. Záštitu nad organizací převzal redaktor zpravodajství ČT Richard Samko

"Medica nabízí nesmírně zásadní pomoc lidem, kteří jsou na sklonku života. Obrovskou oporou jsou i jejich rodinným příslušníkům. Pojďme je podpořit tím, že budou moci z darů zaslaných během adventních koncertů dál dělat svoji práci. Jejich slogan mluví za vše: Každý člověk potřebuje svou postel, svůj hrnek, své blízké."

Rekordní pomoc

Loňský ročník přinesl rekordní výtěžek dosahující na bezmála třiadvacet milionů korun. Od roku 1991, se během Adventních koncertů České televize podařilo mezi 132 organizací rozdělit přes 276 milionů korun.

Diváci mohou neziskové organizace podpořit už nyní, a to hned několika způsoby. Prvním z nich je dárcovská DMS ve tvaru DMS ADVENT 30, DMS ADVENT 60, DMS ADVENT 90 nebo DMS ADVENT 190 na číslo 87 777. Další možností je převod na transparentní účet Adventních koncertů ČT (692 692 692 /0800) nebo prostřednictvím QR platby. Darovat online je možné na portálu www.darujspravne.cz a v průběhu jednotlivých koncertů také prostřednictvím call centra, kde bude po dobu přenosu přítomný patron charitativní organizace.

Koncerty vysílá program ČT1 vždy od 17:30 hodin v termínech:

  • 26. 11. Břevnovský klášter: Centrum pro rodinu a sociální péči, Ostrava – patronka Lucie Křížková3. 12. Loreta Praha: Otevřená okna, Jindřichův Hradec – patron Jakub Szántó
  • 10. 12. Vyšehrad: Cesta životem bez bariér, Paběnice – patronka Tereza Řezníčková
  • 17. 12. Strahovský klášter: Medica Třinec – patron Richard Samko

Zdroj: ČT

Foto: ČT