Alanya: výlety s tipy na ta nejzajímavější místa

28.04.2021

Proč je Alanya pro výlety dokonalá? Spojením pasivního a aktivního odpočinku, pohody a poznání. Je-li tropické léto a čas pro to být "plážovým povalečem, dopřejete si pobyt na Kleopatřině pláži. Ovšem pokud se obloha zahalí mraky a pláž není "to pravé ořechové", vyrazíte na hrad. Jednodenní, hvězdicovité výlety po kouzlech Alanye, ať už jsou přímo ve městě nebo v bezprostředním okolí v sobě ukrývají jednu obrovitou devizu. Nemusíte shánět nocleh, neb se vrátíte do "svého" hotelu, který už znáte a víte co od něj čekat (například skvělou kuchyni) a nemusíte tahat batoh s věcmi na delší čas. Máte dovolenou, což znamená užívat si víc, než je běžně zvykem.

Alanya: výlety k vodě!

Pláže známe různé, kamenné, mušličkové i štěrkové. Ale stejně si pod pojmem pláž, na níž se odehrávají scény z romantických filmů, představíme do moře jdoucí pás zlatavého, vyhřátého písku. A přesně taková je Kleopatřina pláž v Alanyi. Na jednom ze zájezdů zdomácněla hláška znějící mírně nemravně: "Jdu si lehnout na Kleopatru." Jenže všem bylo jasné, že jde o odpočinek na břehu teplého Středozemního moře, kde stánky s občerstvením nabízejí vše, co můžete při polehávání a koupání potřebovat. Je libo zmrzlinu? Nebo pivo? Mimochodem turecká zmrzlina se kvalitou zcela bez problémů vyrovná té italské. A i když Turecko patří mezi země, kde v ulicích uvidíte ženy, zejména starší, zahalené, plážové pivo neznamená žádnou potíž. Turkové jsou především obchodníci a protože jim Alláh dovolí vydělat na pivu, tak je to asi správně.

Písková pláž mizí v průzračné vodě, neuvěřitelně čisté, až nám to přijde v bezprostřední blízkosti města zarážející. Ale příjemné. Navíc je voda teplá a pláž pozvolná, zkrátka vše je tak jak má být.

Kam teď? Na hrad

Hrad je skoro vždy dominantou okolí, ať už je to v Praze či v Budapešti. Panovník shlížel shora směrem k poddaným. A nejinak je tomu i v případě hradu v Alanyi. Ale podívejme se na situaci výletnickou optikou. Hrad nabízí super rozhled na město a široké okolí.

Pevné hradby chránící citadelu před cizinci a nájezdníky měří celkem 6,5 km. Jako by nestačilo, že kromě nich chrání přístup k hradu skalina a ze tří stran dokonce moře. Opevněné sídlo bylo totiž vybudováno na skalnatém poloostrovu; nemusíte se však obávat, je snadno přístupný. Až k branám vede asfaltová cesta a až prohlídka skončí, klidně si vychutnáte kávu. Kavárnička otevírá své dveře hned u hradeb. Pokud se chcete před přáteli blýsknout nějakou znalostí, nadhoďte otázku, kolik je asi na těch kilometrech pevnostních zdí celkem věží. Pravděpodobně jste jediní, kteří vědí správnou odpověď. Rovných 140!

Část hradu je přístupná po zakoupení vstupenky, ale některé prostory jsou zdarma přístupná komukoli. Původně byzantské a římské opevnění v průběhu času ztratilo svou obrannou funkci, byť pevnostní zdi ji neustále připomínají. Časem tady začaly vznikat vily a letní sídla, čímž se vnitřní prostor hradu nenápadně proměnil ve skanzen místní architektury. Není divu, že bydlení zde bylo lukrativní. Oblast se nachází velmi blízko města, ovšem umístěné je zároveň nad ním, tedy na čerstvém vzduchu a s výhledem na moře. A byť je to do centra Alanye kousek, prostranství hradu netrápí městský ruch a výfukové plyny. Prostě ideální místo na půldenní výlet. Během něhož můžete obdivovat nejen byzantský kostel, sultánův palác a zbytky klasických tureckých lázní, ale v rámci prohlídky můžete dojít až k moři. Leží tam středověká loděnice hlídaná 33 metrů vysokou osmiboká věží z červeného kamene a cihel. Skutečnost, že zdejší hrad zmiňuje dokonce i UNESCO má svůj důvod. Je velký, krásný a z hlediska historického vývoje oblasti důležitý.

Alanya patří k místům, které umí příjemně překvapit. Nabízí jak historické poučení, ale i klasické dovolenkové lenošení s drinkem a knihou na vyhřátém písku. A abychom nezapomněli, výše zmíněná Kleopatřina pláž není jediná, která v rámci bezprostředního okolí nabízí svůj vyhřátý písek. Ne náhodou má zdejší oblasti přezdívku Turecká riviéra.

komerční sdělení