Aňa a Lela Geislerovy: NOVÝ ROK 2022

15.11.2021

Rok začíná pro každého v jinou dobu. Pro někoho začíná školou, pro někoho narozeninami a pro někoho v momentě, kdy otevře nový diář a napíše do něj své jméno.

I vy můžete odstartovat nový rok s tradičním diářem s citáty Ani Geislerové a neodmyslitelnými ilustracemi její sestry Lely Geislerové.

Nechybí zde dostatek místa pro poznámky ani praktická gumička či již tradiční barevná ořízka.

Křest toho diáře se konal 11. 11. 2021 v knihkupectví Luxor, za podpory třetí ze sester Geislerových, Ester. Podívat se přišla i maminka Věra Geislerová. Kmotrem byl Pavel "Kovy" Kovář.

"Ať je váš rok takový, jaký si ho přejete!"

Ukázky:

V loňském roce náš diář nevyšel. Jakousi zvláštní shodou okolností jsme to nestihly, a přitom to byl tak výjimečný rok. Ale pravdou je, že diáře jsme úplně nepotřebovali. Celý svět se proměnil. Zavřel a utišil.

Ten rok přinesl mnoho smutku, ale i netušených možností. Bojujme s těmi změnami, které přinesl a nám se nelíbí, ale ponechme si to, co na něm bylo dobré. Naučila jsem se pár věcí, které můj život postrádal. Zjistila jsem, že nepotřebuju skoro nic k tomu, abych se cítila šťastná. Potřebuju svou rodinu (a někdy stačí jen on-line), jídlo a přírodu. Potřebuju psát. Potřebuju tvořit. A tvořením mám na mysli třeba i pečení koláče, stavění bunkru, chytání brouků do krabiček pro školní projekt, sázení hrášku... A i já jsem se v první vlně naučila péct housky...

  Všechno je jen o úhlu pohledu. Všechno. Proč by mělo rozbité zrcadlo nosit smůlu? Já to vidím takhle. Střepy nosí štěstí, na tom se shodnem. A střepů, které vzniknou rozbitím zrcadla, je víc než zrcadel, co se rozbila. Čili mi logicky vychází, že rozbitím zrcadla vzniká situace plná štěstí, střepů a náplasti na prstech pořezaných při úklidu. Nebojte se vidět věci jinak!

   Někdy je dobré si uvědomit, že jediný nepřítel, kterého máte, bydlí mezi vašima ušima.

   Aňa Geislerová (*1976) je česká herečka a spisovatelka, která získala tři České lvy pro nejlepší herečku v hlavní roli a další dva pro herečku ve vedlejší roli. Do světa literatury vstoupila v roce 2015 souborem fejetonů, které původně psala pro časopis Elle. V nakladatelství Ikar vyšla kniha pod názvem P.S. a autorka za ni získala v Magnesii Litera v roce 2016 Cenu čtenářů Kosmas.

   Lela Geislerová (*1975) je česká výtvarnice a zpěvačka, sestra Ani. Pracovala na plakátech a kostýmech pro řadu filmových projektů - mimo jiné třeba pro filmy Krysař nebo Nevinnost. Za ten byla dokonce nominována na cenu za nejlepší plakát v rámci Českých lvů 2011. Pro časopis respekt tvoří Lela komiks Zen žen.

   Aňa Geislerová a Lela Geislerová: Nový rok 2022, vyšel 18. října v nakladatelství Ikar.

   Autor i foto: Petr Mráček