Anonymita nejúspěšnější kryptoměny Bitcoin má své hranice

08.06.2021

Bitcoin je často prezentován jako anonymní virtuální měna. Platební síť lze totiž využívat i bez zveřejňování osobních údajů. Jenže anonymita Bitcoinu má své hranice, a proto se vžilo označení pseudo anonymní kryptoměna. To v praxi znamená, že s transakcemi nejsou spojené osobní údaje uživatelů, ale i tak lze transakce stopovat.

Pokud odesíláte transakci v síti Bitcoin, tak se do blockchainu uloží základní informace o platbě. Tyto informace zahrnují mimo jiné i adresu bitcoinové peněženky odesilatele, příjemce a velikost částky. Adresa bitcoinové peněženky je složena z náhodně vygenerovaných číslic a písmen, takže ta samotná mnoho informací neprozradí. Bitcoinovou peněženku si navíc můžete vytvořit anonymně, aniž byste museli uvést své jméno, příjmení nebo bydliště. Kde je tedy problém?

Problém nastává, pokud se někomu podaří spojit adresu virtuální peněženky s konkrétní osobou, protože pak může vystopovat všechny platby dotyčného. V tu chvíli se z anonymní peněženky stává transparentní účet.

Dokud uživatel používá Bitcoiny ve virtuálním světě, tak je anonymní a téměř nedohledatelný. Jenže jakmile kupujete nebo prodáváte Bitcoiny výměnou za reálný produkt (např. za fiat měnu na burze), tak své jméno propojujete s adresou vaší peněženky. Burzy samozřejmě jména uživatel oficiálně nezveřejňují, ale bylo by naivní věřit tomu, že tyto údaje nemohou uniknout ke třetí osobě.

Nedostatky ohledně anonymity Bitcoinu se snaží vyřešit řada konkurenčních kryptoměn v čele s kryptoměnami Monero, ZCash nebo Verge. Každá z těchto kryptoměn využívá k dosažení maximální anonymity jiné řešení, ale pro většinu koncových uživatel budou tyto rozdíly irelevantní. Také u Bitcoinu lze za pomocí různých programů a služeb vymazat digitální stopu, kterou za sebou uživatelé zanechávají. Jedná se například o speciální prohlížeče, mixéry digitálních coinů nebo šifrované internetové připojení. Tyto metody sice neposkytují záruku stoprocentní anonymity, ale minimálně případné stopování transakcí znatelně zkomplikují.

komerční sdělení

Fotka od Gerd Altmann z Pixabay