Antigenní testy jsou opět povinné pro žáky i zaměstnance. Firmám je bude proplácet stát

28.01.2022

Začátek nového desetiletí připravil tvrdou zkoušku pro celé lidstvo. Nový koronavirus, který se na sklonku roku 2019 objevil v Číně, záhy pronikl do Evropy i na další kontinenty a během několika málo měsíců se nákaza objevila ve většině zemí světa. Rok s kulatým letopočtem 2020 se tak zapsal do historie jako období začátku tvrdých restrikcí. I státy, pro které jsou zásadními hodnotami demokracie a svoboda, přijaly bezprecedentně přímá opatření.

Antigenní testy jsou vhodné i pro samotestování, výsledek zobrazí během několika minut. Jejich velkou výhodou je i příznivá cena

Očkování, ke kterému se upínaly naděje lidstva, zřejmě covid-19 vymýtit nedokáže, u nakažených ale mívá nemoc výrazně mírnější průběh. Stejně tak se reinfekce objevují i u těch, kteří již onemocnění prodělali. Letošní silná vlna však za sebou alespoň prozatím v Česku zanechala o poznání menší počet obětí než loňská. Plošné uzávěry života navíc už nejsou únosné, ekonomika je výrazně poškozená, mnoho domácností i firem se ocitlo v tíživé situaci, nezaměstnanost stoupá a někteří ekonomové předpovídají dvojcifernou inflaci. Nová mutace omikron se navíc prozatím sice ukázala jako výrazně nakažlivější než předchozí varianty koronaviru, na druhou stranu je zřejmě ale o poznání nižší její smrtnost. Česko se proto vydává cestou plošného testování. PCR ani antigenní testy sice nadále nebude možné využívat přístup ke službám a kultuře, zaměstnanci i podnikatelé budou muset používat antigenní testy dvakrát týdně. V školách je testování povinné každé pondělí.

Zaměstnavatel je povinen antigenní testy zajistit pro všechny zaměstnance. Ty s pozitivním výsledkem musí nahlásit a odeslat do karantény

Testování na pracovišti se zaměstnanci nevyhnou, zaměstnavatel má navíc povinnost vést o testování záznamy a odesílat elektronická hlášení hygieně. Zaměstnanci s pozitivním výsledkem nastoupí ihned pětidenní karanténu. Na konfirmační PCR test mají nárok jen lidé s příznaky a žádankou od lékaře. Postoupit ho však mohou i samoplátci, kteří mohou v případě negativního výsledku karanténu ukončit dříve. Očkovaní a děti mají nárok na 5 PCR testů zdarma. Certifikát o prodělání nemoci obdrží pouze lidé, kteří měli pozitivní výsledek potvrzený PCR testem.

Jaké náklady musí firmy vynaložit na antigenní testy?

Cena antigenních testů se liší v závislosti na počtu objednaných kusů. Těm, kteří zaměstnávají větší počet pracovníků, se vyplatí zakoupit antigenní testy v paletovém balení. Cena je pak opravdu výhodná, jeden kus lze získat i za méně než 30 korun. Jednotlivé testy pak lze pořídit i pod šedesát korun. Majitelům firem včetně drobných živnostníků stát bude proplácet náklady na testy do výše 60 Kč za kus, je však třeba včas o kompenzaci požádat.

komerční sdělení