Audiokniha roku 2020 zná své vítěze

30.05.2021

Dne 20. 5. 2021 byly vyhlášeny ceny Audiokniha roku 2020. Již poosmé se v deseti kategoriích rozdávaly ceny Audiokniha roku.

Absolutní vítězství získal mezi 94 přihlášenými tituly titul vydavatelství OneHotBook Šikmý kostel (rež. Jitka Škápíková), zpracování úspěšného románu Karin Lednické v podání Vilmy Cibulkové, která svůj přístup k textu a "sžití se" s knihou, proměnila v první místo v kategorii Nejlepší interpretka.

Odborná porota vybírala v jedenácti kategoriích to nejlepší, co loni vyšlo k poslechu. A samozřejmě se nezapomnělo ani na cenu posluchačů. Jak to dopadlo?

Vítězové letošního ročníku:

Nejlepší audiokniha - jednohlasá četba: Egypťan Sinuhet (OneHotBook)

Nejlepší audiokniha - vícehlasá četba: Svědectví (OneHotBook)

Nejlepší audiokniha - dramatizace: Vlastníci (Audiotéka)

Nejlepší audiokniha - mluvené slovo mimo kategorie: Anatomie strachu (Audionaut)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež: H2O a tajná vodní mise (OneHotBook)

Nejlepší interpret: Jan Potměšil - Růže pro Algernon (OneHotBook)

Nejlepší interpretka: Vilma Cibulková - Šikmý kostel (OneHotBook)

Nejlepší design: Vražda potřebuje reklamu (OneHotBook)

Nejlepší zvukový design: Pohřešovaná (Audionaut)

Absolutní vítěz: Šikmý kostel (OneHotBook)

Cena posluchačů: Šlachta - Třicet let pod přísahou (Témbr)

Zvláštní cena AVA: Jiří Lábus

Šikmý kostel:

Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat.

Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne.

Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.  

Foto i text: Petr Mráček

Tip redakce: další zajímavé články o známých osobnostech a celebritách naleznete na stránkách www.CelebrityRevue.cz