Babičkou roku 2019 Olomouckého kraje je Marie Záhorová

23.09.2019

Třiasedmdesátiletá Marie Záhorová ze Senice na Hané je Babičkou roku 2019 Olomouckého kraje. Na cestě k vítězství ji podporovala více než tisícovka seniorů, kteří ve čtvrtek 19. září slavili v pavilonu A Výstaviště Flora Olomouc svůj svátek.

"Vítězka oslovila porotu zpěvem vlastní písně v hanáckém nářečí. Zaujala také vlastnoručně vyrobenými kraslicemi," řekla za organizátory Milena Hesová, ředitelka Krajské rady seniorů Olomouckého kraje.

Stříbrnou medaili vybojovala Ludmila Talafousová z Olomouce - Holice, která si ke své promenádě v plavkách přizvala vnoučata. Třetí příčku obsadila Stanislava Haluzíková z Olomouce. Ta oslovila porotu recitací básně i laskavým přístupem k životu.

"Soutěž Babička roku vznikla před čtyřmi roky právě v Olomouckém kraji a rychle si získala na oblibě. Po našem vzoru ji postupně začali pořádat i v dalších regionech," připomněl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Babičku sympatie vybíralo publikum. Titul získala Karla Čapková z Moravského Berouna. Ocenění Nejstarší babička si odnesla sedmadevadesátiletá Ella Konečná.

Soutěže se může zúčastnit každá babička od padesáti pěti let, která má trvalý pobyt na území Olomouckého kraje. Soutěžící absolvují tříminutový rozhovor, během kterého představí sebe i svůj kraj. Následuje volná disciplína, v jejímž rámci mohou účastnice recitovat, zpívat, tančit, hrát na hudební nástroj nebo předvést vlastní tvorbu - malování, háčkování či pletení nebo další dovednosti. Nechybí ani módní přehlídka společenského oblečení podle vlastního výběru.