Balet Národního divadla otevírá v Anenském areálu nové Centrum fyzioterapie

03.02.2023

Spolu s rostoucími interpretačními nároky baletní profese roste i potřeba rehabilitace a fyzioterapie, která je nedílnou a pevnou součástí přípravy tanečníka - a to i v kontextu jeho náročného pracovního roku, kdy tréninky a zkoušky probíhají každodenně šest dní v týdnu, o víkendech stejně jako ve všední dny se pak hrají představení. 

Balet je velice specifická umělecká disciplína, která je svou fyzickou náročností srovnatelná s vrcholovým sportem. Výhradním pracovním nástrojem tanečníka je totiž jeho tělo, v nárocích první scény tělo dokonalé, připravené, zdravé a ve vynikající kondici.

Navíc na profesionálního baletního umělce jsou kladeny často protichůdné nároky, vyplývající z odlišnosti klasického tréninku a technik moderních. To vyžaduje od tanečníků vynikající fyzickou formu a splnění těch nejvyšších nároků na tělesnou kondici, trvalou připravenost a zdatnost.

,,Kontinuální péče o pohybový aparát profesionálních tanečníků je absolutně nezbytná," říká generální ředitel Národního divadla Jan Burian. 

,,Odpovídající rehabilitační péče je nedílnou součástí baletní profese stejně jako je samozřejmou a nedílnou součástí přípravy vrcholových sportovců," dodává.

Nové rehabilitační a fyzioterapeutické centrum zabezpečí základní diagnostiku (ve spolupráci s externími subjekty) a léčbu pohybového aparátu se zaměřením na prevenci, předcházení úrazům a řešení akutních bolestivých stavů. Integruje všechny potřebné činnosti do jednoho funkčního celku s odpovídajícími návaznostmi.

Centrum zahrnuje část s přístrojovou fyzikální terapií (různé typy elektroléčby, terapeutický ultrazvuk, přístrojová lymfodrenáž). Další je část posilovací a tělocvična vybavená na tréninky s přidanou externí zátěží (doplněná například o pomůcky zaměřené na propriocepci, což přispívá k lepšímu vnímání těla a zlepšení stability, nebo o cvičební pomůcky na plyometrický trénink, z něhož tanečníci benefitují při práci na technice skoků). 

Výrazným zlepšením je také pořízení nové konstrukce na workout, což umožní tanečníkům lepší možnost fyzické přípravy než doposud, zlepšení celkové resilience. Součástí fyzioterapie je kromě cvičení samozřejmě i manuální terapie (zaměřená na klouby a měkké tkáně - mobilizační a manipulační techniky, masáže). K dispozici je také sauna.

"Tanečníci ke svému umění potřebují fyzický fond a je třeba, aby si uvědomili, že kondice je jejich zodpovědnost," říká fyzioterapeutka souboru Baletu Národního divadla Adéla Jordáková.

Stejně jako bereme za samozřejmost, že existuje nádech (příprava, pravidelné tréninky, nastudování díla a výkon při představení), stojí za maximální profesionalitou Baletu ND i vedený výdech (fyzikální terapie, odborně vedená kompenzační a silová cvičení, lékařský dohled a psychická motivace a podpora).

Národní divadlo (balet):

Kontaktní osoba: Kateřina Hanáčková

P. R. Baletu Národního divadla

Web: www.narodni-divadlo.cz

Tel.: +420 773 759 391

E-mail: k.hanackova@narodni-divadlo.cz

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková