Bez vhodných skladových prostor půjde podnikat jen stěží

04.09.2023

Každá firma, ať je malá, střední, nebo velká, potřebuje pro svůj efektivní chod vhodné prostory. Jistě se může jednat i o kanceláře, ještě mnohem důležitější je však využívání vhodných prostor pro skladování všeho potřebného od materiálu po hotové výrobky. Jejich pořízení může být nákladné a v mnoha případech přímo nevhodné a neefektivní. Velmi často je totiž mnohem lepším řešením jejich pronájem.

Najděte si svůj sklad

Každá firma má jiné parametry, jiné potřeby a požadavky. Někomu stačí sto metrů čtverečních, jindy firmě nestačí ani sto tisíc metrů čtverečních. Při výběru pronájmu vhodného skladu je velikost zásadním parametrem, není ale parametrem jediným. Záležet bude samozřejmě na poloze, vybavení a někdy třeba i na podmínkách, které uvnitř panují.

Čistota, teplota, vlhkost, nebo třeba přítomnost či nepřítomnost bezpečnostních kamer. To všechno jsou parametry, podle kterých bude sklady k pronájmu posuzovat. Všechny jsou důležité a vybalancovat je všechny tak, aby poskytly firmě nejlepší možnou službu není vždy jednoduché.

Jak vybírat sklad na pronájem

Výše uvedené informace již poměrně dobře naznačují, jak by měla firma takové sklady k pronájmu vybírat. Představu o tom, jakou skladovací plochu bude potřebovat má jistě dobrou. Vždy se však vyplatí nechat si určitou rezervu pro případ, že by bylo třeba navýšit výrobu, neplánovaně uskladnit výrobní prostředky či materiál apod.

Vždy je také třeba brát ohled na to, co bude ve skladu uloženo. Jsou materiály či výrobky, které jsou citlivé na teplotu a nesnesou mrazy či naopak vysoké teploty. Některé sklady nabízí dokonce klimatizaci a stálou, přesně nastavenou teplotu. I to může mít v některých případech užitečné.

Rozhodovat se lze i podle toho, zda pronajímatel nabízí bezpečnostní dohled prostřednictvím kamer, nebo dokonce fyzickou ostrahu. Bezpečnost není radno nikdy podceňovat.

Důležitá je samozřejmě i doba na kterou je sklad pronajímán. Někdy potřebuje firma pouze dočasně navýšit skladovací kapacity a pronájem na několik měsíců ji úplně postačí. Jindy si firma pronajímá sklad jakožto součást své dlouhodobé strategie a bude proto vyhledávat sklady, které je možné pronajmout na řadu let.

Pronájem skladu pro firmu je zkrátka důležitým krokem, který je potřeba řádně promyslet a přistoupit k němu maximálně zodpovědně.

Zdroj: Skladuj.cz

Foto: Shutterstock.com  / Gualtiero Boffi