Běžci vyběhali 200 tisíc na záchranu ohrožených gibonů

24.09.2019

Celkem 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro gibony stříbrné. Díky nim zoo pošle na záchranu těchto ohrožených indonéských primátů 200 tis. Kč!

Gibon stříbrný žije pouze na ostrově Jáva v Indonésii. Je dokonale přizpůsoben k životu v korunách stromů. Stejně jako jiné druhy gibonů žije v rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a různě starými mláďaty. V důsledku kácení deštných lesů se jejich přirozené prostředí neustále zmenšuje a i giboni stříbrní se řadí k ohroženým druhům. Další hrozbu pro ně představuje nelegální obchod se zvířaty - mláďata jsou prodávána na černém trhu jako domácí mazlíčci. Jejich rodiče jsou při obraně mláďat většinou zabiti pytláky. Ve volné přírodě zbývá okolo 4000 zvířat, početnost populace však nadále klesá.

Po předešlých třech ročnících charitativních běhů, které podpořily záchranné programy pro outloně váhavé, langury indočínské a lemury Sclaterovy, byl čtvrtý ročník věnován právě gibonům stříbrným. O jejich ochranu na Jávě usiluje indonéská iniciativa Coffee and Primate Conservation Project. Pilířem projektu je produkce kávy, lesního medu a palmového cukru jako trvale udržitelného a k přírodě šetrného způsobu obživy. Káva je pěstována ekologicky šetrnými postupy přímo v oblastech, kde se vzácní primáti vyskytují. Díky tomu zůstává zachován přirozený ekosystém, a tím i domov pro zde žijící druhy zvířat.

Běh Zoo Ostrava pro gibony byl mimořádně úspěšný. Maximální kapacita 1200 běžců byla naplněna ještě před uzávěrkou. Lidé si mohli již tradičně vybrat ze tří tratí v délkách 480 m, 2,5 km a 5 km. Ačkoliv běh nebyl závod a vítězem se tak stal každý, kdo se zúčastnil a pomohl, každý běžec obdržel startovní číslo s časovým čipem, a mohl tak zjistit výsledky svého výkonu.

Výtěžek ze startovného podpoří záchranný program Coffee and Primate Conservation Project částkou 200 tisíc korun! Tyto finanční prostředky budou použity na vytvoření mobilní ochranářské jednotky přímo na Jávě. Speciálně upravený terénní automobil bude navštěvovat školy a komunity v oblastech výskytu gibonů stříbrných a podporovat vzdělávání a osvětu o ochraně přírody, gibonů a dalších ohrožených zvířat. Ochranářská jednotka bude rovněž propagovat lesní produkty, jako je káva, palmový cukr či med, vyrobené k přírodě šetrným způsobem místními obyvateli. Právě podpora místních komunit v rozvoji jejich živobytí napomáhá chránit gibony stříbrné a další ohrožené jávské primáty žijící v jejich okolí.

Zbylou část výtěžku ve výši necelých 50 tisíc korun získá Zoo Ostrava.

Všechny ročníky charitativních běhů v Zoo Ostrava vynesly na podporu záchranných projektů v různých částech světa již celkem 638 tisíc korun! Děkujeme všem běžcům, kteří se zúčastnili, "přiložili nohu k dílu" a pomohli chránit ohrožené druhy zvířat na druhé straně planety!

Děkujeme také partnerům, kteří letošní charitativní běh podpořili:

RBP, zdravotní pojišťovna, Slezská univerzita v Opavě, Hitrádio Orion, Futurum Ostrava, web evolution, Quality Hotel Ostrava City, Český červený kříž - oblastní spolek Ostrava, Laura Coffee, Semix Pluso, Vida Print, Nikon škola, CineStar Ostrava, Lengau s.r.o., Knihy Dobrovský.