Botanická zahrada Praha zahajuje Tropický rok 2024 s výstavou NOVÁ PET TROPICANA

21.01.2024

Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá svou 55. sezónu Tropického roku 2024 a představuje svojí první výstavu sezóny – NOVÁ PET TROPICANA.

Tato jedinečná výstava je věnovaná uměleckým dílům Veroniky Richterové, která vytvořila fantastickou barevnou džungli z použitých PET lahví.

Sezóna Tropický rok 2024 má nenápadný význam, jelikož před 20 lety, 12. června 2004, byl otevřen tropický skleník Fata Morgana v botanické zahradě. Výstava NOVÁ PET TROPICANA o tropické flóře a přírodě má upozornit na význam recyklace a udržitelnosti v dnešní době. Patrony výstavy se stali zpěvačka Marta Jandová, moderátorka Martina Jandová a zpěvák a muzikant Petr Janda.

Unikátní Díla Veroniky Richterové a Tropická Flóra

Výstava NOVÁ PET TROPICANA představuje více než 130 unikátních objektů, rostlin, hub a zvířat, vytvořených Veronikou Richterovou z plastových nápojových lahví, které během let nacházela. Inspirací pro tato díla byly její cesty do tropických krajů po celém světě. Díla jsou rozmístěna v celém skleníku Fata Morgana podle biotopů, zahrnujíc suchomilné rostliny, tropické deštné lesy a flóru horských oblastí. Mezi objekty najdeme fantastické rostliny, které nenajdeme v přírodě, ale také známé druhy v jiných podobách, včetně orchidejí, strelícií, lotosů a dalších. Díla doplňují i živé Tropické květy a návštěvníci si budou moci zakoupit tropické rostliny. Výstava potrvá až do 7. dubna.

Vzdělávací Program a Další Akce

Rok 2024 bude nabízet nejen vizuální, ale i vzdělávací zážitky. Botanická zahrada plánuje přednášky zaměřené na cestování do tropických oblastí, které začínají 1. února prezentací horolezce Radka Jaroše a pokračovat budou dalšími tématy. V březnu se koná výstava "Pro všechny smysly – Za kořením a slávou," která zavede návštěvníky do daleké Asie prostřednictvím vzácných koření, papíru a hedvábí.

Další akce zahrnují večerní komentované prohlídky skleníku Fata Morgana, rozlet tropických motýlů, a v dubnu se zrekonstruovaný viniční domek na Vinici sv. Kláry otevře pro milovníky vína. Botanická zahrada se těší na rekordní návštěvnost a věří, že Tropický rok přiláká ještě více příznivců přírody.

O Umělkyni Veronice Richterové

Veronika Richterová, výtvarnice, malířka a sochařka, se věnuje PET-artu od roku 2004. Jejím cílem je přetvářet odpadový materiál a inspirovat k recyklaci a tvořivosti. Výstava NOVÁ PET TROPICANA je jejím dalším významným příspěvkem k této myšlence.

O Botanické Zahradě

Botanická zahrada Praha je důležitou součástí života v hlavním městě již 55 let. Skleník Fata Morgana, otevřený před 20 lety, nabízí jedinečný pohled do tropické přírody a seznamuje návštěvníky s rozsáhlými sbírkami rostlin.

Autor: Lukáš Krajčo
Foto: Botanická zahrada