Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Lísková čarodějnice

15.03.2021

První teplé dny začaly probouzet nádherné květy vilínů. Tyto dřeviny s jednoduchými střídavými listy rostou přirozeně ve východní Asii a východních oblastech Severní Ameriky.

Daří se jim i v našich zeměpisných polohách, ale najdeme je jen v zahradách a parcích, ve volné přírodě se nevyskytují. Několik kultivarů roste i v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava.

V zahradnictvích a hobby marketech je na výběr velké množství okrasných kultivarů vilínů s většími a barevnějšími květy. "Vysazovány jsou zejména kvůli brzkému kvetením v zimním období a předjaří. Květy jsou čtyřčetné v chudokvětých hlávkovitých nebo krátce klasovitých květenstvích. Tvrdé chlupaté tobolky se dvěma lesklými semeny dozrávají až po 8-12 měsících. Semena vilínu jsou po dozrání z tobolek vystřelována až do vzdálenosti 9 metrů! Vědecký název rodu Hamamelis pochází z řeckého hama, což znamená "současně" a mélon značí "ovoce". Z názvu tak vyplývá, že na keři lze vidět současně loňské plody a nové květy," popisuje David Kubala z dendrologického oddělení ostravské zoo.

Vilínům se daří ve vlhké a kyselé půdě, nesnášejí vápno a těžkou jílovitou půdu. V USA byly hojně využívány v domorodé medicíně severoamerických indiánů a používány při ošetřování celé řady zdravotních problémů. Listy a kůra obsahují množství tříslovin se svíravým účinkem a jsou používány i v současné medicíně, například při léčbě hemoroidů a křečových žil. Příznivě působí i na ekzémy, akné a lupénku. Proto ji britští kolonisté dali zvláštní jméno - lísková čarodějnice.

V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava rostou v současnosti tři kultivary vilínu prostředního (Hamamelis x intermedia): "Arnold Promise", "Aphrodite" a "Jelena".