Brácha

26.04.2023

11. a 12. 5. 2023 se uskuteční na kamenné scéně Divadla Ungelt česká premiéra britské hry
Brácha.

Tentokrát budeme sledovat osudový milostný trojúhelník v průběhu dvaceti čtyř let.
Po letech se na jeviště Divadla Ungelt vrací herec a zpěvák Igor Orozovič (Touha jménem
Einodis, Kurtizána). Marek Němec zná Ungelt dobře z pohledu režiséra (Život podle
Jonesových, Zpívat jako Gigli), ovšem jako herec bude objevovat jeviště divadla poprvé, stejně jako Veronika Khek Kubařová. Trojice těchto oblíbených a mimořádně talentovaných herců v režii Pavla Ondrucha slibuje skutečnou dramatickou lahůdku na závěr sezóny na kamenné scéně.

Výběr titulu přibližuje umělecký šéf a dramaturg Divadla Ungelt a současně režisér inscenace Pavel Ondruch: "Držitele Řádu britského impéria, spisovatele, dramatika a profesora anglické literatury Simona Graye (1936-2008) navzdory jeho obsáhlému a významnému dílu česká nakladatelství i divadla soustavně opomíjejí (jedinou čestnou výjimkou bylo Divadlo Rokoko, které v roce 1996 nastudovalo Grayovu oceňovanou hru Plně zaneprázdněn). Gray ke konci svého života, v roce 2000, napsal komorní drama s autobiografickými prvky s názvem Brácha."

Hluboce osobní dílo (které mnozí považují za Grayovo nejlepší drama) věnoval svému bratrovi, učiteli anglické literatury, který v roce 1996 zemřel na následky alkoholismu. Rodinná sága popisuje v průběhu dvaceti čtyř let fatální milostný trojúhelník, jehož protagonisty jsou dva sourozenci milující stejnou a bolestně nerozhodnou ženu. Sugestivní příběh tří osobností je prodchnut jejich oblíbenou poezií – romantizující hru tak příznačně dokreslují úryvky britské raně romantické lyriky – zvláště pak z pera tzv. jezerních básníků (především Williama Wordsworthe) či dokonce Thomase Stearnse Eliota.

Autor: Petr Mráček
Foto: Michal Novák