Breitling, Omega, Rolex a další

23.08.2022

Když se řekne slovo hodinky, asi každý z nás si ihned vybaví Švýcarsko. Není totiž divu. Tato malá evropská země si v průběhu řady desetiletí vydobyla své světové prvenství jako hodinková velmoc. Švýcarské hodinky či chronometry jsou pak sázkou na exkluzivní kvalitu, luxusní provedení a zpravidla také vyšší cenovku, která však odráží jedinečnost hodinek země helvétského kříže.

V tomto článku se zaměříme na jedny z nejslavnějších značek náramkových hodinek pocházejících právě ze Švýcarska, jejich nejpopulárnější výrobky a další zajímavosti ze světa hodinářství.

Breitling

První prestižní značkou na našem seznamu je firma Breitling. Tato společnost se věnuje výrobě hodinek a chronometrů již od roku 1884. Původní zaměření firmy Breitling spočívalo ve výrobě průmyslových měřidel a různých časoměrů, postupně však došlo ke specializaci právě na hodinky. Charakteristickým produktem, který byl poprvé vyroben právě majitelem firmy Gastonem Breitlingem, se stal chronograf - hodinky s funkcí stopek.

Ve společnosti Breitling pak postupem času vyvinuli dvoutlačítkový mechanismus stopek, kdy se jedním tlačítkem ovládal začátek či konec měření, druhým pak došlo k resetování měřeného času. Tento koncept v dnešní době přejala drtivá většina výrobců stopek a chronografů, a firma Breitling se díky tomu stala průkopníkem v této oblasti chronometrie.

Mezi nejpopulárnější modely této značky patří bezpochyby Superocean Heritage, který byl průlomovým modelem značky zaměřeným právě na využití pod vodou, Avenger II Seawolf či populární řada chronografických hodinek Navitimer.

Omega

Příběh společnosti Omega se začal psát již v roce 1848. Již v počátcích své existence se firmě dařilo vyrábět hodinky s obrovskou přesností, díky které Omega poměrně hravě drtila konkurenci na nejrůznějších srovnávacích zkouškách a testováních. Svou přesnost si hodinky Omega až dodnes jsou schopny zachovat i v těch nejextrémnějších podmínkách. Navštívily například oba zemské póly, či se staly oblíbenou výbavou hloubkových potápěčů.

I díky těmto jedinečným vlastnostem se pak společnost Omega stala roku 1931 oficiálním časoměřičem na olympijských hrách. Tuto prestižní pozici si navíc drží i dnes, a pojem Omega je dnes v kontextu výrobců chronometrů prakticky synonymem pro přesnost.

Firma Omega proslula zejména svými modely série Speedmaster a Seamaster. Zejména první jmenované se dostaly do povědomí veřejnosti jako "měsíční hodinky" (z angl. the moonwatch), jelikož je nosil Buzz Aldrin při svém přistání na Měsíci.

Stejně jako ostatní zde popsané značky, ani Omega nepatří mezi ty snadno dostupné. Ale pokud netrváte na nových hodinkách (nebo chcete prodat své stávající švýcarské hodinky), existuje spousta míst, kde vám pomohou, například Luxusní zastavárna - výkup luxusních hodinek.

Rolex

Asi nejčastěji skloňovanou značkou švýcarských hodinek reprezentuje firma Rolex. O legendárních zlatých rolexkách snad někdy slyšel každý z nás. Zvučné jméno této společnosti vychází zejména z nesčetného množství technických inovací a patentů, které za dobu své existence od roku 1905 na chronometrický trh přinesla. Rolex vlastní totiž několik historických patentů a prvenství, včetně prvních vodotěsných hodinek či prvních hodinek, které se podívaly až na dno Mariánského příkopu.

Hodinky značky Rolex se prakticky pravidelně vrací také na stříbrná plátna, jelikož se velmi často objevují v různých akčních či životopisných filmech, kde svým elegantním designem tvoří klíčové rekvizity. Společnost se také často angažuje v různých charitativních akcích či soutěžích podporujících vědu a výzkum.

Záběr firmy Rolex je poměrně rozsáhlý a čítá řadu populárních výrobků. Klasikou je model Rolex Submariner, který i dnes reprezentuje prvenství firmy v rámci vysoce vodotěsných hodinek. Velmi designovým modelem je pak Cosmograph Daytona či profesionální model GMT Master, navržený pro piloty a letce.

Další značky

Kromě této svaté trojice se ve Švýcarsku najde řada dalších, neméně kvalitních a exkluzivních výrobců chronometrů a hodinek. TAG Heuer, Tissot, EBEL či Breguet - to jsou jen jedni z mála zástupců této kolébky moderního měření času. Termín švýcarské hodinky se tak stal chráněným označením, kterým se pyšní opravdu jen ti nejlepší z nejlepších.

komerční sdělení

Fotka od SNCR GROUP z Pixabay