Cenu Cestovního ruchu získal například Cvilín, Dolní Vítkovice a Stezka Valaška

02.03.2020

První ročník soutěže Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019 má své vítěze. V pěti kategoriích se o titul ucházely atraktivity i osobnosti z oblasti cestovního ruchu. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v pátek 28. února v Trojhalí Karolina.

"Těší mě, že jsou vítězné atraktivity rozprostřené po celém kraji, od Jeseníků přes Ostravu až po Beskydy. Je skvělé, že v soutěži nezaostávají ani méně známá zařízení. Ty se totiž často objevují na druhých a třetích místech za vítěznými turistickými tahouny. To je z hlediska udržitelného cestovního ruchu pozitivní zpráva. Našim cílem je totiž návštěvníky nalákat i do méně exponovaných míst," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, který nad soutěží převzal záštitu.

O osobnosti a počinu rozhodli odborníci z oblasti cestovního ruchu.Držitelem titulu Osobnost cestovního ruchu se stal Lumír Plac, dlouholetý ředitel Hornického muzea Landek Park. V kategorii nejlepší počin cestovního ruchu bodovala Stezka Valaška na Pustevnách.

"V dalších třech kategoriích rozhodovala veřejnost. Chtěli jsme, aby výletníci volili srdcem a vítěze určili podle svých osobních zkušeností a pocitů. A tak se nejromantičtějším místem stal poutní vrch Cvilín v Krnově, v kategorii nejmilejší zařízení pro rodiny s dětmi zvítězil Resort Kopřivná v Malé Morávce a Dolní Vítkovice zabodovaly jako nejoblíbenější atraktivita v Moravskoslezském kraji roku 2019," vyjmenoval náměstek hejtmana Jan Krkoška.

O výjimečných projektech cestovního ruchu a osobnostech, které turismus v Moravskoslezském kraji rozvíjí, se rozhodovalo od 13. ledna do 13. února 2020 prostřednictvím internetového hlasování. Soutěž bude pokračovat i v následujících letech.

"Vyhlášení soutěže vzbudilo značný zájem. Lidé se zkrátka o turisticky atraktivní místa zajímají, ví, kde k turistům přistupují vstřícně a s respektem. Naší snahou je, aby soutěž nejen zviditelnila dobře fungující projekty, ale byla také motivací pro další subjekty v cestovním ruchu zatraktivnit turistickou nabídku. Ti sice dnes v soutěži nefigurují, ale v dalším ročníku mohou být díky modernizaci svého zařízení či služeb nominováni," doplnil David Karčmář, ředitel Moravian-Silesian Tourism, která Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019 pořádala.

Vítězové Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019

Kategorie I - Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019
1. místo: Lumír Plac, ředitel Hornického muzea Landek Park
2. místo: Jiří Nakládal, předseda Spolku Bílá v Beskydech a majitel NA BÍLÉ | BESKYDY
3. místo: Markéta Kouřilová, kastelánka státního zámku Raduň

Kategorie II - Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2019 v Moravskoslezském kraji
1. místo: Stezka Valaška, Pustevny
2. místo: Expozice textilní výroby Hedva Český Brokát, Rýmařov
3. místo: Rozhledna Šibenice, Stěbořice

Kategorie III - Nejromantičtější místo v Moravskoslezském kraji
1. místo: Poutní vrch Cvilín, Krnov
2. místo: Obora Hukvaldy, Hukvaldy
3. místo: Uhlířský vrch, Bruntál

Kategorie IV - Nejmilejší zařízení pro rodiny s dětmi v Moravskoslezském kraji
1. místo: Resort Kopřivná, Malá Morávka
2. místo: Jarošův statek, Studénka
3. místo: Skalka family park, Vřesina

Kategorie V - Nejoblíbenější atraktivita v Moravskoslezském kraji
1. místo: Dolní Vítkovice, Ostrava
2. místo: Zoo Ostrava, Ostrava
3. místo: Osoblažská úzkokolejka, Osoblaha