ČEZ věnuje milion korun na akutní pomoc obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii, zároveň spouští zaměstnaneckou sbírku

14.02.2023

Peníze ČEZ poskytne prostřednictvím své firemní nadace české neziskové organizaci ADRA, která organizuje a distribuuje akutní pomoc přeživším přímo na místě katastrofy.

Nadace ČEZ zároveň vyhlásila mimořádnou zaměstnaneckou sbírku určenou právě na humanitární pomoc. Na konci února její výtěžek zdvojnásobí a peníze opět poputují do postižených zemí.

Nadace ČEZ ve zrychleném schvalovacím řízení uvolnila jeden milion korun na pomoc obětem ničivého zemětřesení, které v pondělí zasáhlo rozsáhlou oblast jihovýchodního Turecka a severní hranici Sýrie. Peníze poskytne české neziskové organizaci ADRA, která přímo na místě katastrofy pomáhá zajišťovat přístřeší a distribucí okamžité pomoci lidem, kteří pří zemětřesení přišli o své domovy.

"Katastrofální zemětřesení stálo život desítky tisíc lidí a další stovky tisíc připravilo uprostřed zimy o střechu nad hlavou. Informace o ničivé síle otřesů máme v podstatě z první ruky: náš tamní společný podnik poskytuje rodinám našich zaměstnanců ze zasažené oblasti materiální pomoc a náhradní ubytování. Proto se přirozeně připojujeme k pomoci, která do Turecka a Sýrie putuje prostřednictvím respektovaných neziskových organizací," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Podle současných informací jsou všichni tamní zaměstnanci společných podniků Akenerji a Akcez a jejich děti v pořádku, nicméně řada z nich musela opustit své poničené domovy. Podniky, kde má ČEZ podíl, tak nouzově ubytovávají desítky rodin. Někteří zaměstnanci rovněž přišli o své nejbližší příbuzné a známé, kteří katastrofu nepřežili. Situace je tedy pro ně velmi emotivní a stresující.

"Jsme opět dojatí solidaritou Čechů, kteří jsou otevření k pomoci lidem dva tisíce kilometrů daleko. Vážíme si dlouhodobé spolupráce a společné pomoci s Nadací ČEZ nejen lidem v Česku, ale i při mimořádných událostech, jakou je nyní zemětřesení v Turecku a Sýrii. Finanční dar od Nadace ČEZ bude použit na pomoc lidem na místě - dodání dek, spacáků, zimního oblečení, jídla, pitné vody a zajištění náhradního přechodného ubytování," uvedla Renáta Chlebková, koordinátorka firemní spolupráce ADRA.

Nadace ČEZ zároveň vyhlásila mimořádnou zaměstnaneckou sbírku, která potrvá až do konce února. Vybranou částku pak nadace zdvojnásobí a peníze budou využity na další humanitární pomoc v obou postižených zemích. Jedná se o třetí mimořádnou krizovou sbírku Nadace ČEZ během posledních dvou let. Zaměstnanci tuto možnost pomoci vítají a preferují přispět právě tímto způsobem. Oceňují zejména fakt, že jsou jejich peníze ze strany nadace dorovnávány na dvojnásobek.

Zdroj TZ: ČEZ  

Foto od Angelo_Giordano z Pixabay.