Chcete při stavbě střechy ušetřit? Zvolte vazníkový krov

04.05.2021

Každý kdo staví či rekonstruuje dům, dobře ví, že stavba není hotová, dokud ji nekryje střecha. Jedno z nejzávažnějších rozhodnutí nás čeká v momentě, kdy si musíme zvolit, jaký typ střechy chceme na domě mít

Kromě tradičního tesařského neboli hambalkového krovu v současnosti raketově stoupá obliba takzvaného krovu vazníkového, který se často používá v USA a západní Evropě a oproti klasickému krovu má řadu výhod.

Co je to vazníkový krov a jaké jsou jeho výhody?

Vazníkový krov je střešní konstrukce, skládající se z předem připravených dílů, takzvaných příhradových vazníků. Jedná se o dřevěné hranoly, které se předepsaným způsobem spojují pomocí pevných styčníkových desek z oceli. 

Na rozdíl od tradičního tesařského krovu, který se vyrábí na místě, se příhradové vazníky vyrábějí předem na zakázku ve specializované firmě a na stavbě se pouze smontují dohromady. Díky tomu je montáž vazníkového krovu mnohem rychlejší - váš dům bude pod střechou během jediného dne.

Tím ovšem výhody vazníkového krovu nekončí. Díky své nižší hmotnosti se dá používat i u domů s členitějším půdorysem, kdy tolik nezatíží stěny ani základy domu a dokáže překlenout daleko větší prostor bez podpůrných stěn či sloupů. 

Krov z příhradových vazníků volí lidé i kvůli jeho nižší ceně - u střechy na běžný rodinný dům ušetříte na nákladech až 40 % ceny, což může být i více než 100 000 Kč.

Vazníkový nebo tesařský krov?

Zdá se, že vazníkový krov poráží starší typy krovů na všech frontách. Přesto je zde však jedna nevýhoda. Vazníky totiž není příliš vhodné používat u střech, které mají sklon větší než 30 stupňů. Pokud tedy plánujete zbudování obytného podkroví, zvolte raději dražší tesařský krov. Ve všech ostatních případech je ovšem vazníkový krov mnohem lepší volbou.

komerční sdělení

foto ilustrační