Co je pro začátečníka jednodušší se naučit - lyžování nebo snowboarding?

21.12.2021

Většina lidí, kteří ovládají jak lyže, tak snowboard, říká, že u lyžování se dají snadněji naučit základy, zatímco u snowboardu je snazší zvládnout pokročilé ježdění. Je to proto, že biomechanika lyžování je odlišná od biomechaniky snowboardingu.

Snowboard - začátky nebývají lehké

Jedna z prvních věcí, kterou se lyžaři naučí, je pluh. Při plužení má začátečník široký postoj a dokáže regulovat svou rychlost, což je pro nácvik základů ideální. U snowboardingu je tomu jinak - začátečník nedokáže příliš regulovat svou rychlost, takže se mu mnohem hůře buduje sebedůvěra. Snowboardista nepluží, namísto toho se musí naučit spojovat oblouky, což vyžaduje schopnost přenášet váhu mezi hranami prkna. To vyžaduje silnou rovnováhu a to není něco, co je pro začátečníka přirozené.

Jelikož jsou při jízdě na snowboardu obě nohy pevně fixovány k jednomu prknu, znamená to, že jakmile začátečník ztratí rovnováhu, je mnohem obtížnější ji získat zpět. Protože má snowboard pouze dvě hrany, musí začátečníci přenášet váhu celým tělem, což často končí pádem. Pokud ale vytrvají, později budou odměněni, jelikož se budou rychleji zlepšovat než lyžaři.

Snowboard umožnuje rychleji zvládnout pokročilé ježdění

I když se mohou zdát začátky na snowboardu těžší, v pozdějších fázích je učení mnohem jednodušší. Jakmile si začátečník osvojí rovnováhu potřebnou k přenášení váhy mezi hranami a provádění spojených oblouků, má tendenci se rychle zlepšovat. Základní technika totiž zůstává stejná bez ohledu na sklon svahu. U lyžařů je to jinak, s plužením si na prudších sjezdovkách nevystačíte a budete se stejně muset naučit přenášet váhu na hrany. Zvyk plužení se přitom stává spíše přítěží, která brání některým méně zkušeným lyžařům v naučení se pokročilejších technik.

Nejprve boty, pak snowboard

Než vyrazíte na svah, nezapomeňte na podstatné vybavení, kterým jsou boty a vázání. Nejdříve si pořiďte boty na snowboard a podle bot si následně můžete zvolit vhodné vázání a samotný snowboard.

Pro začínající snowboardisty jsou vhodnější měkčí snowboardy a až se získanými zkušenostmi můžete uvažovat o tvrdším snowboardu pro pokročilé. Pokud chcete ušetřit, tak mezi nejlevnější snowboardy patří ty s pěnovým jádrem. Jejich životnost ale bude krátká! Jestliže chcete TOP kvalitu, poohlédněte se po značkovém snowboardu s dřevěným jádrem. Zlatou střední cestou pro vás mohou být cenově příznivější snowboardy s laminátovým jádrem. 

komerční sdělení