Co nýt spojil, hned tak někdo nerozdělí

06.08.2021

Jednou z nejpopulárnějších metod, jak spojit dva kusy prakticky jakéhokoli materiálu je nýtování. Nýt je univerzální spojovací materiál, který se používá tam, kde by svařování bylo příliš složité, nebo v případě, že potřebujete spojit vzájemně nesvařitelné materiály. Nýtovat ovšem nemusíte pouze kovy, nýtování se využívá v mnoha oborech, například i v oděvním průmyslu, kde je pomocí nýtů spojována látka. Pokud se jedná o použití nýtů ve strojírenství či stavebnictví, je možné místo nýtování použít šroubové spojení, ale šrouby a matice jsou dražší a jejich instalace trvá déle.

Trhací nýty

Nýtů je hodně druhů a každý z nich se hodí k jinému použití. Na rozdíl od šroubů, matek či vrutů patří nýty mezi spojovací materiál, který vytváří tzv. nerozebíratelné spoje. I když nýtovaný spoj samozřejmě lze rozebrat, například odvrtáním, opakované použití materiálu již není tak snadné.

Pokud potřebujete něco spojit doma či v dílně, jsou jedním nejefektivnějších spojovacích materiálů takzvané trhací nýty, které umožnují pevně a trvanlivě spojit nejrůznější druhy materiálů, například plechy a podobně. Pokud opravujete například okap, nebo byste si rádi vyrobili plechovou krabici či součást zahradního grilu, trhací nýty jsou ideální volbou.

Nýtovací matice

Nýtování můžeme využít i v případě, že k určitému materiálu potřebujeme něco přišroubovat. V takovém případě využijeme takzvané nýtovací matice, což je druh nenormovaného spojovacího materiálu, určeného pro vytvoření pevného vnitřního závitu převážně v tenkých materiálech, ke kterému máme přístup pouze z jedné strany. Nýtovacích matice se na místo upevňují pomocí speciálních nýtovacích kleští, které pomocí speciálního trnu s vnějším závitem vytvoří v nýtovací matici metrický závit. Po zanýtování je pak možné k matici cokoli přišroubovat. 

komerční sdělení

Image by 2427999 from Pixabay