DÁNŠTÍ FILMAŘI NATÁČEJÍ V OSTRAVĚ KRIMI SERIÁL

22.03.2019

Dánští filmaři si vybrali Moravskoslezský kraj a Ostravu pro natáčení krimi seriálů DNA. Na tři dny (18. - 20. 3.) se proto most M. Sýkory, kostel a hřbitov Radvanicích, ulice ve Vítkovicích a Mariánských Horách, atletický ovál v Porubě nebo okolí třebovické elektrárny promění v místa děje, kde se bude hodně běhat, žádat o ruku i smutnit nad ztrátou partnera.

"U projektu byla Moravskoslezská filmová kancelář už od chvíle, kdy dánská produkce začala uvažovat, že by se během natáčení mohla přesunout i mimo Prahu. Náš region znali lokační manažeři z předchozí dobré spolupráce, proto jsme jim ho nabídli. Samotnému natáčení předcházely důkladné a rozsáhlé obhlídky lokací, které jsme pomáhali organizovat, tipovali jsme lokace a hledali nejrůznější témata. V další fázi jsme asistovali při organizaci ubytování pro štáb, při jednání na úřadech a policii, poptávání mnoha místních služeb, třeba plošin či security, dopravy, úklidu až po trenéra běhu pro hlavní hrdinku, která má ve scénáři pro Ostravu spoustu 'běhacích' scén," popsala Hana Vítková z Moravskoslezské filmové kanceláře s tím, že štáb čítá přes 70 lidí a produkce během příprav a natáčení v regionu utratí zhruba 3,5 milionu korun.

"Jsme rádi, že Moravskoslezský kraj filmaře zaujal natolik, aby sem na natáčení přesunuli celý štáb s technikou. Náš kraj má obrovský filmařský potenciál, je důležité toho maximálně využít. Natáčení propaguje moravskoslezský region, posiluje jeho pozitivní image, také k nám přináší nemalé peníze. Spolupráci s filmaři chceme zintenzivnit, proto chystáme speciální filmový fond. Bude finančně podporovat produkce, které u nás natáčení plánují a jejichž projekty skýtají i možnosti pro marketingové využití," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška.

Autorem scénáře seriálu je známý dánský scénárista Torleif Hoppe, režie se ujme Henrik Ruben Genz, který má na svém kontě například film Ukrutně šťastni oceněný Křišťálovým glóbem v Karlových Varech (2008), několik epizod seriálu Borgen a v Česku už natáčel dobovku Tordenskjold & Kold (2016). Za kameru se postaví Jørgen Johansson, jeden z nejlepších skandinávských kameramanů. Servisní koprodukční společností na české straně je Sirena Film, s.r.o.

Děj seriálu DNA čítajícího 8 epizod je zasazen do současného Dánska, Polska a Francie. Hlavními dějovými linkami je příběh dánského vyšetřovatele Rolfa Larsena, který na pozadí vyšetřování zmizení dětí řeší osobní tragédii - zmizení vlastního dítěte. Další linkou je příběh Polky Julity, pátrající po svém dítěti, které má za unesené. Příběh je inspirován skutečným zmizením části záznamů DNA z centrálního registru, který se před pár lety v Dánsku stal. Ve scénách natáčených v Ostravě se bude hodně běhat, žádat o ruku i smutnit nad ztrátou Julitina partnera.

"Úžasně fotogenické ostravské lokace hrají polská města Stalowa Wola a Varšava a dánskému seriálu jednoznačně pomohou. Spolupráce s Moravskoslezskou filmovou kanceláří si nemůžeme vynachválit. Pomohli hladkému průběhu veškerých příprav a přesvědčili nás, že filmaři jsou tu opravdu vítání a dostane se jim maximálně profesionálního servisu," potvrdila Kristina Hejduková, producentka společnosti Sirena Film.

Moravskoslezský kraj