Dárci krve obdrželi ocenění za 120 odběrů

27.10.2023

Bezpříspěvkoví dárci krve, kteří darují krev a krevní plasmu v našich nemocnicích Pardubického kraje, se sešli na Zámku Pardubice na předávání Zlatých křížů II. třídy za 120 odběrů plné krve nebo krevních složek. V letošním roce dosáhlo této mety 86 dárců. Slavnostní akce se zúčastnila a osobně poblahopřála obdarovaným i náměstkyně zodpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková.

"Velmi obdivuji počin všech obdarovaných za jejich úsilí. Ač je to bez jakéhokoliv nároku na finanční odměnu, tak opakovaně, už 120 krát se rozhodli přijít na transfuzní stanici do jedné z našich nemocnic darovat to nejcennější, čímž je krevní tekutina. Je to dar pro pacienty, kterým krev pomáhá při léčbách či operacích a jeden plný odběr může zachránit až čtyři lidi," uvedla Michaela Matoušková.

Předávání Zlatých křížů II. třídy organizuje každoročně Oblastní spolek Českého červeného kříže v Pardubicích společně s Pardubickým krajem. I v letošním roce se slavnostní událost uskutečnila ve společenském sálu zámku. Účastníci si tak mohli jako bonus prohlédnout některé expozice Východočeského muzea v Pardubicích a zámecké prostory.

"Věřím, že uskutečněných 120 odběrů není pro dárce poslední metou, a že bude s ohledem na věk část z nich pokračovat dál, na 160 odběrů. A nejen kvůli Zlatému kříži 1. stupně, ale především pro dobrý pocit, že právě jejich krev může někomu zachránit život," dodala náměstkyně Matoušková.

Krev nelze ničím nahradit, proto je potřeba stále hledat a oslovovat nové dárce. Po vstupním vyšetření, dle výsledků krevního rozboru a kontrolou u lékaře, si zájemci ověří to, zda jsou vhodnými dárci. Krev může darovat každý zdravý člověk ve věku mezi 18 a 65 lety, kteří váží alespoň 50 kilogramů. Podrobnosti najdou zájemci na stránkách www.cervenykriz.eu.

TZ Pardubicky kraj