David Kraus: Jsem rozmazlený otec

27.05.2021

Už po šesté se sešly české osobnosti, aby nafotily charitativní kalendář pro spolek Alsa, který poskytuje širokou škálu služeb pro pacienty s ALS (amyotrofická laterální skleróza).

Focení se letos, stejně jako minulý rok, ujala známá česká fotografka Alžběta Jungrová, která si za letošní lokaci vybrala Winternitzovu vilu na Smíchově od známého dua architektů Karla Lhoty a Adolfa Loose. V kalendáři letos zazáří Linda Bartošová, Pavel Batěk, David Kraus, Táňa Medvecká a pacient Martin Přecechtěl, Dana Morávková, Kateřina Pechová, Daniela Písařovicová, Jana Plodková a pacient Tomáš Hrubý , Ondřej Ruml, David a Tomáš Svobodovi.

Pandemie se bohužel nevyhnula ani aktivitám spolku Alsa, který pomáhá pacientům s chorobou, která postihla například světoznámého fyzika Stephena Hawkinga. Většinu své poradenské činnosti museli přesunout do virtuálního prostoru, protože kvůli vládním nařízením nemohli dojíždět za pacienty domů. S příchodem rozvolňování se ale spolek opět pustil práce a již šesté focení charitativního kalendáře je v plném proudu.

"Tematicky kalendář volně navazuje na ten minulý, který nesl název Pocity. Letos jsem si z těch pocitů vybrala dva - intimitu a blízkost. Jsou to emoce, které si asociuji s rodinou a domovem. Vybrala jsem si proto takový domov - nedomov, Winternitzovu vilu. Vilu stavěli pro rodinu, která si jí příliš neužila, protože její členy nedlouho na to odvezli do Osvětimi. Myslím si, že osudy místa a lidí s ALS spolu rezonuje. Oba jsou vytrženy z životní normality bez své vůle a musejí se smiřovat s novým, velmi těžkým osudem," vysvětluje své pohnutky oceňovaná fotografka Jungrová, která měla letošní focení pod svou taktovkou.

Letos si herečka Jana Plodková stoupla před objektiv spolu s pacientem s ALS, Tomášem Hrubým.

"Nechal jsem se vyfotit na podporu Alsy a kvůli zvýšení povědomí o ALS, moc se o ní nemluví a lidi mnohdy ani neví, co to je. Focení bylo super, Jana je moc milá a celý realizační tým se o nás skvěle staral," popisuje zážitek z focení Tomáš.

Podobné pocity sdílela i půvabná herečka Plodková.

"Alžběta fotí rychle a nenuceně. Ve vile našla překrásná místa plná atmosféry, kde nám to s Tomášem moc slušelo. Splněným snem pro mě bylo focení před vistárií, která se pne po vile," rozplývá se herečka, která jako zkušená zahradnice na svůj balkon o velikosti 10 m2 vměstnala na jaře 30 květináčů.

Janu Plodkovou, kterou už v červnu můžete vidět na divadelních prknech, potkáte v létě mimo jiné na pražském Výstavišti, kde odehraje několik představení v cirkusovém šapitó Azyl78.

Před objektiv se postavil i zpěvák a novopečený táta, David Kraus. Spolku Alsa pomáhá již dlouho a vystupuje, nebo se alespoň účastní téměř všech akcí, které spolek organizuje.

"V době pandemie se musel zrušit benefiční koncert v Pražské křižovatce, to nás všechny dost mrzelo. Je to pro mě příležitost, jak pomoct něčím, co umím a dělám to rád - hudbou. Letos je koncert v říjnu a já už doufám, že se budeme muset z Křižovatky přesouvat do většího, protože bude vyprodáno," komentuje charismatický zpěvák.

Že se činnost spolku během pandemie musela zpomalit, potvrdila i jeho koordinátorka sociálních a zdravotních služeb, Karolína Koucká.

"Většina naší pomoci pacientům musela probíhat online. Části týmu to dalo prostor na to spojit se s návrhářem Jakubem Chundelou a vytvořit novou kolekci triček, mikin, šatů, tašek a kšiltovek. Za vybrané peníze se nakupují pomůcky pro pacienty, fyzioterapii, osobní asistenci nebo třeba pečovatelskou službu. Celá nová kolekce bude dostupná na eshop.zsalsa.cz už 27. května," představuje současnou činnost Karolína.

Pečovatelskou službou se stal i domov zpěváka Krause, který zahrnuje péčí svou dceru Ester i její maminku Sarah.

"Jsem rozmazlený otec, protože mám hodnou dceru, která mě i maminku nechává dlouho spát. Otcovství mě změnilo a myslím si, že se ještě měnit budu, Ester mi úplně zpřeházela životní priority. Na prvním místě je teď ona a všechno ostatní až daleko za ní," rozplývá se nad svou novou životní rolí David Kraus.

Foto: archiv ALSA
Autor: Petr Mráček 

Tip redakce: další zajímavé články o známých osobnostech a celebritách naleznete na stránkách www.CelebrityRevue.cz