Den pro slony v Zoo Ostrava

06.08.2020

Kdo se chystá v sobotu 8. srpna do ostravské zoologické zahrady, může s sebou přinést nějaký vysloužilý elektrospotřebič. Pomůže tak chránit slony ve volné přírodě a zároveň získá vstupenku pro děti zdarma.

Akci u příležitosti Mezinárodního dne slonů připravilaZoo Ostrava společně s kolektivním systémem ELEKTROWIN. Jejím cílemje představit návštěvníkům život slonů v zoo a zároveň upozornit na situaci těchto největších suchozemských savců ve volné přírodě, která není nijak příznivá. Právě sběrem vysloužilých elektrospotřebičů, mobilů a dalších elektrozařízení se může každý z nás zapojit do jejich záchrany. Recyklací elektrospotřebičů totiž šetříme přirozené prostředí v Africe, kde žijí nejen sloni, ale i gorily a další vzácní živočichové. V těchto oblastech se těží vzácné kovy pro výrobu elektronických zařízení, a tím dochází k devastaci původních biotopů.

Odevzdáním vysloužilých elektrospotřebičů na správné místo (tj. do sběrných dvorů, speciálních kontejnerů na elektrozařízení nebo třeba právě v zoo) lze snížit poptávku po další těžbě, jelikož řadu materiálu je možné znovu využít. Akce Elektrowinu se koná pravidelně již od roku 2010 a za tuto dobu návštěvníci donesli více než 3 800 vysloužilých spotřebičů.

Jak bude sobotní akce v Zoo Ostrava probíhat? Před vstupem do zoologické zahrady se budou od 9. do 17. hodiny vybírat staré a nefunkční elektrospotřebiče. Za ně získají děti volný vstup do zoo (volná vstupenka bude platná pouze v den akce). Přinášet můžete vysloužilý fén, holicí strojek, varnou konvici, ale třeba také vysavač, mikrovlnnou troubu, pračku či ledničku... Uvnitř areálu nedaleko expozice Na statku najdou zájemci stánek Elektrowinu, kde se zábavnou a aktivní formou dozvědí, jak správně nakládat s odpady, o recyklaci a dalším využití odpadu. Mezi 11. a 16. hodinou pakbudou u výukového centra připravenynejrůznější sloní aktivity pro malé i velké a ve 13:00 hodin proběhne v pavilonu slonů speciální komentované krmení sloního stáda.

Kdo nenajde doma žádný vysloužilý elektrospotřebič a přesto by chtěl slonům pomoci, může zkusit zalovit v šatníku a přinést s sebou vysloužilý svetr, tričko nebo třeba kabát. U východu ze zoo je umístěn kontejner organizace MOMENT na nepotřebné, ale stále pěkné oblečení, které také pomáhá chránit slony v Africe. Toto oblečení se prodává v síti dobročinných second handů MOMENT a výtěžek z prodeje putuje na podporu projektu Save Elephants. Upozorňujeme, že je nezbytné, aby bylo oblečení opravdu nositelné, tj. nepotrhané a beze skvrn.

SLONI V OHROŽENÍ
Slon indický (Elephas maximus) původně obýval oblasti o rozloze 9 miliónů km2 (od Iráku k Číně a na jih po Cejlon). Přeměnou jejich přirozeného prostředí hlavně na zemědělskou půdu došlo k prudkému poklesu počtu zvířat i rostlin. Dnes žijí indičtí sloni na velice fragmentovaném území o celkové rozloze méně než 0,5 miliónů km2 - obývají tedy pouze 5 % původní plochy! Velikost volně žijící populace je odhadována na 40 000 jedinců. V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii "ohrožený" (Endangered).

Slon africký (Loxodonta africana) obýval původně téměř celou Afriku (dokonce se vyskytoval i na Sahaře v době, kdy byla ještě zelená). Jejich stavy snižují zejména ilegální zabíjení a obchod se slonovinou, dále zábor půdy. Velikost volně žijící populace je odhadována na 600 000 jedinců. Každoročně je kvůli klům v Africe zabito 30 až 40 000 slonů, tj. asi 100 slonů denně! V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii "zranitelný" (Vulnerable).