Dětský domov Čeladná má 100 let

16.09.2019

Sto let od vzniku dětského domova oslavily tuto sobotu (14. 9.) děti, které v domově žijí, ale také dospělí, kteří v domově strávili dětství. Slavili také zaměstnanci, ředitelé a děti z ostatních dětských domovů zřizovaných krajem a další hosté. Ke stému výroční domov vydal také almanach, který sestavil spisovatel a novinář Petr Andrle.

Oslavy se konaly v prostorách a na pozemku dětského domova, připravený byl zábavný program, prohlídka domova i bohaté občerstvení. Všechny bavil Cirkus trochu jinak, laserová střelnice, netradiční kola, malování na obličej, nafukovací skluzavky nebo například workshop grafity. S velkým ohlasem se setkalo vystoupení Markéty Konvičkové, zazpíval také Voxel.

"Dětský domov Čeladná aktuálně dává zázemí 46 dětem. Sebelepší podmínky sice nemohou nahradit život v rodině, přesto doufám, že jsou děti v domově šťastné a spokojené. Před třemi lety získala budova domova novou zateplenou fasádu, měnila se okna, oprav se dočkala také střecha. Hotová je rekonstrukce sociálních zařízení v rodinných skupinách, rekonstrukce kotelny i kuchyně. Tyto investice stály krajskou pokladnu přes 12 milionů korun. V domově plánujeme ještě modernizaci elektroinstalací. Naším cílem je vytvořit dětem v domově prostředí, ve kterém se budou cítit příjemně a bezpečně. Také klademe důraz na empatický a osobní přístup všech, kteří se v domově o děti starají. Domovu přeji, aby měl i nadále pohodovou atmosféru a aby se v něm co nejvíce ozýval dětský smích," řekl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny, který se sobotní oslavy zúčastnil a dětem jako dárky přivezl stolní hry a volejbalové míče.