Díky projektu Počítače dětem se dostala pomoc i Anetce

27.04.2021

Maminka sedmi dětí se nachází ve složité situaci. Její manžel a otec dětí nedávno zemřel, a tak zůstala na svých sedm ratolestí sama.

Vychovává je v malém bytě o rozloze bez mála padesát metrů čtverečních a usiluje o stěhování do větších prostor.

"Když se děti učí, bývá jich více v jedné místnosti a jedno z nich třeba má sluchátka," popisuje distanční výuku svých dětí maminka.

Dobrovolníci z projektu Počítače dětem se vydali do severních Čech, kde rozdávali radost a naději na lepší zítřky.

"Můj školní den začíná tím, že ráno vstanu, udělám osobní hygienu a nasnídám se. Potom si sednu k mobilu a připojím se k výuce," začíná své vyprávění Anetka z Mostu.

"Nejdříve paní učitelka vyvolává jednotlivě každého žáka, aby si udělala docházku," pokračuje.

"Následně posloucháme výuku, ale na mobilním zařízení je to mnohem složitější a nefungují tam všechny funkce," postěžuje si Anetka na aktuální situaci, ve které se nachází.

O telefon se totiž střídá s dalšími čtyřmi sourozenci, kteří jsou již dostatečně staří, aby chodili do školy. Sourozenců má Anetka dohromady šest.

Největší problém jí dělá ruský jazyk. Její sestra Týna má potíže s matematikou a informatikou, nyní jí hrozí nedostatečné ohodnocení, neboť zadání, která vyžadují speciální příkazy, jsou možné zatím jen na počítačové klávesnici, například kombinace kláves ve spojení s dobře známou klávesou Control (Ctrl).

Anetka je velmi šikovná a skoro celý počítač si zvládla zapojit sama. Dětem nejvíce chybí spolužáci a oblíbené předměty, mezi kterými byl třeba tělocvik či plavání.

"Po zjištění příběhu celé rodiny jsme se rozhodli do sedmičlenné rodiny věnovat ještě jeden notebook a tablet. Celkem pět dětí školou povinných v této rodině bude mít mnohem lepší podmínky ke studiu," uvedl autor projektu, Robert Novotný.

"Rodiny, které se stále potýkají s problémy nedostatku počítačové techniky pro jejich radosti, se mohou hlásit skrze náš registrační formulář na www.pocitacedetem.cz. Jejich žádosti vyhodnotíme a počítač jim na půl roku zapůjčíme. Po této době ověřujeme u třídního učitele zapojení dítěte do výuky a následně počítač převádíme do majetku rodiny," uvedla projektová manažerka, Nikol Nevoránková, která osobně počítač v této rodině předala.

Zdroj: Počítače dětem, Nikol Nevoránková (manažerka projektu)