Divadelní tip z Letní scény Musea Kampa: Inscenace Werich s Vojtěchem Kotkem a Václavem Koptou

29.05.2023

Úspěšná inscenace Werich s Vojtěchem Kotkem a Václavem Koptou v hlavní roli 16. června otevře letošní sezonu Letní scény Musea Kampa. Nezapomenutelný večer věnovaný Janu Werichovi je plný hudby, umění, vzpomínek a skvělých hereckých výkonů. Díky letošní novince, panoramatickému balkónu, bude divácký zážitek ještě intenzivnější – při západu slunce nad řekou Vltavou a s historickou Prahou v pozadí. 

Werich, inscenace producentky a autorky Daniely Sodomové a režisérky Adély Stodolové Laštovkové z roku 2021 přináší nekonvenční a v mnohém objevný pohled na život Jana Wericha – herce, komika, klauna, spisovatele, glosátora, ale také rybáře, manžela, otce, dědečka a kamaráda. Wericha v mladším věku v alternaci hraje Vojtěch Kotek, s postupujícími léty se v "moudrého klauna" promění Václav Kopta. Obrazy z Werichova života na jevišti oživují také Jan Nedbal, Jan Vápeník, Berenika Kohoutová, Pavla Beretová, Matouš Ruml, Dan Šváb, Tereza Marečková ad.

Vojtěch Kotek ke svému přístupu k roli říká: "Wericha nejde reprodukovat, nejde ho zahrát. My nějakým způsobem vyprávíme jeho příběh, ale napodobovat ho je skoro nemožné. Vím, že hlasově se pokouším o podobné intonace, ani ne tak vědomě, ale spíš, že to tam samo skáče. Je to velmi tenká hranice, aby to nebyl kýč a aby divák dostal nějaký uvěřitelný vhled do jeho osobnosti. Wericha máme asi všichni naposlouchaného z filmů, z pohádek, a navíc v rámci zkoušení jsem se dostal ke spoustě různých materiálů, knížkám a podobně. Já nejsem kovaný odborník na Wericha. Spíš jsem se pokoušel nějakým způsobem vyhovět naší adaptaci a soustředit se na ni."

Václav Kopta dodává: "Když vás někdo postaví před pomník se jménem Jan Werich, tak se vám logicky začnou třepat kolena, protože každý má na Wericha nějaký názor, každý o něm něco slyšel, každý o něm něco četl… a ty názory se radikálně odlišují. Musíte to vybalancovat, tak aby byl uvěřitelný. Tak jako byl velký a nesmrtelný v mnoha svých, zejména uměleckých, počinech, tak to byl i normální chlap, který byl plný rozporů, bolestí i osobních nešvarů, které provázely hlavně jeho rodinný život. Takhle jsme Wericha pojali. Za sebe musím říct, že je pro mě zajímavější dotknout se velké figury, se kterou jsem notabene měl i drobnou osobní zkušenost v dětství, než třeba někdo řekne, budeš hrát Falstaffa. No tak to už hrály miliony lidí před vámi po celém světě a dá se to nějak uplácat podle zkušeností a podle toho, co člověk ví. Ale dělat Wericha – to je jednou za život."

Online prodej vstupenek na představení Werich 16., 17., 25., 27. června a 1. a 2. července běží v síti GoOut a také na webu Letní scény Musea Kampa www.letniscenamuseakampa.cz.

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková