Divadelníci v Českém Těšíně mají nové možnosti. Malá scéna zahajuje provoz

21.09.2020

V Těšínském divadle je dokončena stavba nového divadelního prostoru. V suterénu, kde bývala kotelna a sklad rekvizit, vznikla zbrusu nová Malá scéna. Tento prostor budou využívat hlavně loutkáři souboru Bajka, vznikat by tu ovšem mohly i alternativní kusy činoherních souborů České a Polské scény. Náklady na stavbu ve výši 67 milionů korun uhradil ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem divadla.

"Těšínští divadelníci na Malou scénu čekali sedm dlouhých let. Původní zhotovitel se totiž dostal do insolvence, a tak se stavba musela přerušit. Následovala přestávka, kterou prodloužila povodeň, ale také nutnost vytvořit novou, modernější projektovou dokumentaci tak, aby nová scéna odpovídala dnešním trendům. Věřím, že se diváci mohou těšit na krásné divadelní zážitky," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že výstavba Malé scény přišla včetně potřebného vybavení a divadelní techniky krajskou pokladnu na 67 milionů korun.

"Prostor Malé scény bude možné využívat také na jiné menší kulturní akce, například besedy nebo koncerty. V Českém Těšíně se tak rozšíří možnosti kulturního vyžití. Hlediště bude mít díky variabilitě zasedacího uspořádání kapacitu osmdesát až sto diváků, což nabídne komornější atmosféru a určité propojení účinkujících a diváků. Těm je navíc k dispozici komfortní zázemí, takže věřím, že se Malá scéna stane oblíbeným cílem milovníků kultury z Těšína i okolí," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Nový divadelní prostor má také moderní zvukový a světelný park.

"Tvůrci jistě ocení i možnost pohrát si s půdorysem scény, který je díky pohyblivým segmentům podlahy variabilní a dá se různě měnit. Mám radost, že máme v divadle nový inspirativní prostor a že se diváci mohou těšit na zajímavá představení. Na Malé scéně primárně plánujeme uvádět inscenace pro děti, ale byl bych rád, kdybychom zde v budoucnu nazkoušeli i experimentální představení pro dospělého diváka," sdělil ředitel Těšínského divadla Petr Kracik a dodal, že první inscenací, kterou Těšínské divadlo na Malé scéně uvede, bude Velká policejní pohádka Karla Čapka v režii Víta Bruknera, s loutkami Pavla Skorkovského. Další premiérou bude ještě na konci září Tolkienův Hobit, kterého režíruje Pavel Gejguš.