Divadlo Hybernia ve spolupráci se Slovenským institutem nabídne muzikál z pera slovenských autorů – na jevišti se představí Sisa Sklovská jako Marie Terezie

10.11.2022

Divadlo Hybernia hostí v listopadu v jediném představení originální muzikál Marie Terezie #poslední milost.

Původní slovenské dílo přináší příběh dvou žen - výjimečné panovnice a prosté dívky. Oba příběhy se prolnou v siluetě nákladných kostýmů a současné hudby, která podle autorů v některých místech připomíná až rap. Představení autorů Gombár-Horňák-Brezáni mohou diváci shlédnout v neděli 13. listopadu 2022. Muzikál uvádí Divadlo Hybernia ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze a Divadlem Nová scéna v Bratislavě.

Původní slovenský muzikál přináší příběh výjimečné panovnice, která ovlivnila chod dějin v Evropě. Byla mocnou političkou mezi muži, ale také ženou a manželkou. Příběh popisuje dramaticky konspirativní i čistě lidské souřadnice, osobní i politické průsečíky ve složitém životě první dámy Evropy 18. století. Současně muzikál přináší příběh prosté dívky, kterou za její výjimečné schopnosti chtějí odsoudit a upálit. Příběh začíná v době, kdy Marie Terezie ztrácí svého manžela a přestává mít zájem o dění v zemi.

"Skôr než oživím pred publikom postavu Márie Terézie, chcem sa poďakovať všetkým tým, ktorí sa podieľajú na tomto progresívnom pôvodnom slovenskom muzikáli, o ktorom si dovolím povedať, že prináša veľa nového po každej stránke. Mám tú česť po dvoch úlohách femme fatale Mata Hari a Madame de Pompadour stvárniť ďalšiu úžasnú ženu, ktorá sa hlboko vryla do histórie," říká k muzikálu herečka Sisa Sklovská.

Jak potvrzuje režisér a autor libreta a části textů písní Dodo Gombár, nejde o historický dokument, přestože některé reálné postavy se v muzikálu objevují.

"Rovnako boj o moc a konflikt s pruským kráľom Fridrichom II. Fabulácia nastáva v príbehu Magdalény, ktorú jej schopnosť liečiť, vidieť do duše a minulosti ľudí, dovedie k intrigám, závisti a obvineniu z bosoráctva," upřesňuje.

Záměrem autorů je nehistorizující muzikálový příběh podpořit také současnou živou hudbou od autora Ľubomíra Horňáka.

Premiéra muzikálu Marie Terezie #poslední milost se konala v Divadle Nová scéna v Bratislavě v dubnu 2019. Divadlo Hybernia zatím uvede pouze jedno hostující představení 13. listopadu 2022.

Více informací, včetně obsazení na www.hybernia.eu.

Autor: Petr Mráček
Foto: René Miko