Divadlo Metro znovu otevírá po rekonstrukci

23.02.2022

Divadlo Metro na pražské Národní třídě č. 25 otevírá po generální rekonstrukci svojí stálou činoherní scénu s celou řadou hereckých osobností.

Na repertoáru najdou diváci komedie s českými a světovými premiérami, ale i známé zavedené tituly, jako například již dnes fenomenální bláznivou komedii Dva nahatý chlapi. Právě ta odstartuje provoz divadla v sobotu 26. února od 19.00 hodin a nyní je již beznadějně vyprodána. Následující den 27. února bude uvedena první premiéra v novém divadle komedie Už tě mám dost napsaná v nejlepší tradici britského humoru v režii Antonína Procházky. Během zimy, jara a podzimu se uskuteční ještě čtyři premiéry a již nyní se pracuje na dalších novinkách pro příští sezónu.

Legendární pražská scéna slaví letos 20. výročí od svého otevření. Loni v létě převzala původní prostory nová společnost pod vedením ředitele a producenta Jiřího Turka, která po půlroční rekonstrukci a příprav stojí za znovuotevřením nového Divadla Metro. Tato scéna se také stane i novou "kamennou" základnou pro některé herce, jež budou součástí souboru. Pro některé z nich půjde o vůbec první divadelní "angažmá" v jejich životě.

"Převzetí Divadla Metro předcházelo naše několikaleté úspěšné provozování zájezdových představení, se kterými jsme objeli mnohokrát celou ČR a pravidelně hostovali u spřízněných pražských divadel. S přibývajícím počtem her, zvýšeným zájmem o naše představení a rozšiřujícím se hereckým souborem začala vznikat potřeba mít vlastní stálou scénu, vytvořit domovské působiště pro herce a nabídnout divákům v Praze pestrou škálu vyhledávaných komediálních titulů. To se nám podařilo zejména díky jinak nepříjemné covidové době, která nám v tomto směru nabídla jedinečnou možnost převzetí divadla od původního provozovatele a také dostačující časový horizont potřebný na jeho rekonstrukci. Ta byla po mnoha letech původního provozu zcela nezbytná. A to vše bez zásahu do původního kolaudačního rozhodnutí. Důraz byl především kladen na nové požadavky a standardy dnešní doby, na bezpečnost a pohodlí diváků a herců. " říká výkonný ředitel a producent Divadla Metro Jiří Turek.

Jeviště namísto původní nevhodné kobercové krytiny dostalo masivní dřevěnou podlahu, včetně její nosné konstrukce, forbíny a schodů na jeviště. Investoři také obměnili veškerou světelnou i zvukovou techniku, včetně elektroinstalace a došlo i na vybudování chybějící technické kabiny. Přibyla i nová opona, výkryty a horizont. Kromě toho přišla řada i na vyrovnání a výmalbu stěn, instalaci nového inteligentního osvětlení, opláštění, zpevnění a přidání schodů elevace a byla také instalována nová pohodlná divadelní křesla namísto dosavadních židlí. Výměny se dočkali i původní koberce, jenž musejí splňovat (spolu se sedadly) i protipožární předpisy. Revitalizací dále prošla vzduchotechnika a elektrická požární signalizace.

Ve foyer zůstala kavárna, nicméně ve zcela jiném a moderním pojetí: od nového baru, včetně zařizovacích předmětů, až po boxy pro příjemné posezení diváků. Renovací prošla také divácká šatna, pánské, dámské i personální toalety, včetně rozvodů vody a odpadů. Stavebníci vyrovnali stěny, přibyly sádrokartonové podhledy, nové podlahové krytiny i nové designové osvětlení. Stejně jako velkoformátové obrazovky na několika místech, které budou návštěvníky informovat o programu a nabídkách nebo o menu v divadelní kavárně...

"Věděl jsem, že to bude po těch změnách krásné, ale že to bude takhle dokonalé, to jsem snad ani nečekal. Všechno to ladí, do sebe zapadá a je skvělé, že člověk bude mít zase po letech své vlastní stálé místo v šatně a hlavně herecké zázemí," poznamenal herec Martin Zounar, který účinkuje v komediích Dva nahatý chlapi, Osm eur na hodinu a Úvěr.

Nadšená z proměny Divadla Metro je i jeho kolegyně z televize i divadelních prken, herečka Martina Randová.

"Já nemám slov, je to prostě nádhera. Velký hlubokosklon před naším panem producentem Turkem. Mně těší, že jsem se dočkala chvíle, kdy budu moct v rámci divadla říkat: Tak tady jsem doma."

"Mezi připravované novinky letošní divadelní sezóny patří s premiérami: 27. 2. UŽ TĚ MÁM DOST - komedie napsaná v nejlepší tradici britského humoru (Saša a Lída Rašilovovi, M. Peroutka, M. Mejzlík, D. Nesvačilová, M. Kraus/M. Písařík), následně 8. 3. ÚVĚR - inteligentní komedie o tom, že o peníze se dá žádat mnoha způsoby (M. Zounar a F. Blažek) dále 23. 3. MILUJI TĚ, TAK SE MĚJ - brilantní komedie z divadelního prostředí (L. Krbová a A. Jastraban) a 4. 4. ŠPINAVÝ OBCHOD - bláznivá komedie s kriminální zápletkou (M. Etzler, J. Štrébl/ D. Ratajský, M. Kraus, K. Pechová, M. Procházková a R. Hájek). To vše pod režijním vedením Antonína Procházky. Na podzim 28. 9. pak mohou diváci očekávat premiéru monodramatu DNES VEČER OVULUJI, aneb příběh ženy, která chtěla dítě s Ivou Pazderkovou v režii Pavla Šimáka. V přípravě jsou nyní také další dvě nové inscenace, které bychom měli začít zkoušet na jaře a na podzim," uvedl mluvčí Divadla Metro a PR manažer René Kekely.

O historii Divadla Metro:

Od roku 1990 působilo v současných prostorách Divadla Metro Studio Gag, pantomimický soubor založený Borisem Hybnerem. V roce 2002 vzniká Divadlo Metro, díky jehož zakladatelům manželům Urbanovým se tehdy černodivadelní soubor Františka Kratochvíla stěhuje z pražské Reduty do protějších prostor Paláce Metro, kde díky tomu vzniklo jedno z nejoriginálnějších černých divadel ležících v centru Prahy. Kromě toho se zde odehrály desítky činoherních představení a na dnes již legendární scéně se během této doby vystřídaly desítky hereckých jmen: od Borise Rösnera, Jiřího Štěpničky, Zdeňka Žáka, Jana Přeučila, Ljuby Skořepová až po Stellu Zázvorkovou. Ta zde také odehrála své poslední divadelní představení ve svém uměleckém životě - Milá máti, drahá dcero, za které mj. v roce 2000 získala Cenu Thálie. 

Autor a foto: Petr Mráček