Dobrovolní hasiči obdrželi ocenění a dary za nejlepší zásahy a činnost

24.11.2019

Celkem padesát jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky obdrželo ve středu 20. listopadu ocenění Dobrovolných hasičů roku 2019, které nominovala Odborná porota. Stalo se tak při slavnostním vyhlášení 9. ročníku ankety v brněnské Zoner Boby Hall. Na pódiu si prestižní ocenění převzali zástupci jednotek a sborů dobrovolných hasičů, kteří se při veřejném hlasování umístily na prvním až třetím místě. Finalisté na prvním místě navíc získali skleněnou zásahovou helmu v životní velikosti, která je symbolem ankety a unikátním dílem českých sklářů. Dobrovolní hasiči na podporu své další činnosti současně obdrželi finanční a věcné dary v hodnotě přes 1 800 000 Kč.

Vyhlášení ankety a udělené ocenění dobrovolným hasičům je důstojným poděkováním za jejich obětavý aktivní přístup, profesionalitu při zásahu a preventivní a výchovnou činnost.

"Vždy, když máme nějaký společný zásah s profesionálními nebo dobrovolnými hasiči, uvědomím si, jak je pro nás jejich práce důležitá. Každoročně máme mnoho společných zásahů při narušení plynárenských zařízení a sami dobře víme, jak hasiči obětavě a skvěle pracují. Vážíme si toho a vítáme možnost tímto způsobem ocenit jejich obětavou práci," řekl Pavel Káčer, zástupce generálního partnera ankety, společnosti GridServices.

Jedním z cílů ankety je zvýšit veřejné povědomí o nenahraditelnosti 360 tisíců aktivních členů dobrovolných hasičů v rámci integrovaného záchranného systému. Díky regionální působnosti to jsou právě oni, kdo přijíždí jako první a řeší prvotní zákroky při požárech, dopravních nehodách nebo povodních.

"Paleta příběhů, při kterých zástupci hasičských sborů a jednotek hrají svou nepostradatelnou roli, je opravdu rozmanitá. Při požárech, nehodách a jiných nešťastných událostech, při výchově a aktivním vyžití dětí a mládeže, při akcích pro místní komunity nebo také při zajištění bezpečné a spolehlivé přepravy zemního plynu. V Anketě vyzdvihujeme některé z nich. Skrze ně však vyjadřujeme uznání všem," řekl Radek Benčík, jednatel společnosti NET4GAS a člen odborné poroty

Již po převzetí cen měla většina oceněných jasnou představu jak s finančními i věcnými dary naloží.

"Termokamera by nám usnadnila velkou část naší práce při hašení požárů zejména, v uzavřených prostorách. Zvažujeme, že výhra využijeme právě na její pořízení.", sdělil Antonín Bastl, velitel jednotky z Drnovic.

Prostřednictvím ankety můžeme představit největší podporovatele a partnery dobrovolných hasičů, kteří jim dlouhodobě poskytují finanční i věcnou podporu. Těmito partnery jsou generální partner GridServices. Hlavní partneři: NET4GAS, Lesy České republiky, Nadace ČEZ, Ford Motor Company, a DCom. Dále partneři ČEPS, Gina Software, E.ON Česká republika, ZPMV ČR, Techsport, Požární bezpečnost, Brnocar, Patrol Group, Teleskopické stožáry, Vinařství Prokeš společně se spolupracujícími organizacemi jako je HZS ČR, SH ČMS, MHJ a ČHJ.

Přesnou představu o využití darů měl Michal Mlčák, velitel jednotky Osvětimany ze Zlínského kraje.

"Ocenění pro nás znamená obrovských úspěch. Jsme maličký sbor a uspět v tak velké konkurenci je pro nás velkou ctí. Výzbroj využijeme na hasičskou výzbroj, boty, přilby, zásahové obleky.", sdělil s prvními dojmy velitel HS Prosetín, pan Martin Vít.

Celým slavnostním večerem provázel herec, moderátor a patron ankety Petr Rychlý. Hudební složku zajistila zpěvačka a patronka Ilona Csáková a skupina Slza.

Účastníkům letošního ročníku ankety blahopřejeme.