Důvody, proč je čtení tak důležité

30.09.2021

Dnešní hektická doba odrazuje mnoho lidí od čtení. Lidé tvrdí, že na čtení nemají čas a místo toho relaxují u obsahově plytkých nekonečných seriálů v televizi, což má často za následek nespavost a jiné potíže.

Čtení je přitom nejen velice zábavné, ale také zdravé. Přečíst si občas román, sbírku povídek nebo i něco z odborné literatury je nejen duševně velice povznášející, ale funguje to také jako prevence nejrůznějších civilizačních chorob.

Čtení zlepšuje vaši paměť

Když čtete knihu, vnímáte a představujete si vše, o čem kniha pojednává. Lidé, místa, věci... to vše si musíte pamatovat, abyste se v ději neztratili. Tím vším trénujete vaši paměť, která díky používání počítačů a jiné techniky u mnoha lidí zakrňuje. Pokud si přečtete rozsáhlý román, jako je například Vojna a Mír, je to jako byste poslali svou paměť do fitcentra.

Čtení dokáže zmírňovat hyperaktivitu

Při čtení se mysl soustředí a koncentruje na jednu věc. Tím, že sedíte v klidu a čtete, trénujete, aby zpomalila, uvolnila se a soustředila se na to, co čtete. Obzvláště u dětí, které trpí hyperaktivitou je čtení skvělým způsobem, jak se soustředit a koncentrovat.

Román, který vyléčí nespavost

Mnoho lidí má problémy s nespavostí, způsobenou mimo jiné modrým světlem z obrazovek počítačů a mobilních telefonů. Pokud si místo koukání na televizi či do mobilu budete raději večer číst kvalitní román, či cokoli jiného co vás zajímá, umožní vám to přijít na jiné myšlenky a tělo se mnohem lépe naladí na spánek.

Čtení vás dělá chytřejšími

Mnoha výzkumy bylo prokázáno, že čtení vás činí chytřejšími. Lidé, kteří často a hodně čtou, vykazují větší znalosti o fungování věcí, mají rozsáhlejší slovní zásobu, dokážou se lépe a košatěji vyjadřovat a disponují větším množstvím informací o lidech, místech a věcech. Čtení je zkrátka úžasné!

Fotka od StockSnap z Pixabay 

Komerční sdělení