Dva učitelé ve vyučovací hodině? Není to moc!

08.03.2019

Hodina matematiky na Gymnáziu Mozartova v Pardubicích není rozhodně nudná. Studenti mohou využít moderní vybavení nové multimediální učebny, kterou spolufinancoval Pardubický kraj. Navíc v řadě hodin výuky pracují ve třídě zároveň dva pedagogové. Na takovou vyučovací hodinu zavítal radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek.

Tandemová výuka je speciální druh výuky, při které pedagoga doplňuje kolega, odborník z praxe nebo začínající učitel. Společně vedou hodinu a vzájemně se doplňují, inspirují, pomáhají si navzájem a podporují studenty při práci.

Na pardubickém gymnázium používají tuto "párovou" metodu výuky druhým rokem. "Chceme zefektivnit výuku matematiky a více ji přiblížit širokému spektru studentů. Díky Operačnímu programu Výzkum, vývoj a vzdělávání jsme schopni takto vyučované hodiny finančně zabezpečit. Pedagogové jsou za práci navíc ohodnoceni," sdělil ředitel gymnázia Petr Harbich.

"Model vyučování, kdy jsou ve třídě zároveň dva pedagogové, by se měl postupně uplatňovat v našem základním a středním školství. Dojít by mělo i ke snížení počtu žáků ve třídě. Obě opatření by nesporně prospěla úrovni vyučování a přípravě žáků na budoucí uplatnění. Dnešní hodina geometrie se sehraným duem učitelů a soustředěnými žáky pro mě byla velkým potěšením," sdělil své poznatky Bohumil Bernášek.

Na gymnáziu v Pardubicích praktikují navíc tandemovou výuku i v množství hodin českého jazyka, angličtiny, španělštiny, biologie, fyziky, chemie, základů společenských věd či tělesné výchovy. "Tato metoda je pro naše žáky přínosem a rozhodně v ní budeme pokračovat," dodal ředitel gymnázia.

Pardubický kraj