Elektrocentrála aneb Jak si zapojit spotřebiče na chatě bez elektřiny

28.10.2021

Všichni známe potěšení z víkendového pobytu v malé chatě uprostřed divočiny, daleko od rušného městského života.

Tato místa mimo síť poskytují člověku pocit klidu a útěchy, který vám dokáže pomoci relaxovat a načerpat nové síly. Nicméně, odpoutání se od městského života nemusí nutně znamenat obětování moderních vymožeností, jako jsou elektrické spotřebiče a zábavní zařízení.

To je přesně místo, kde přicházejí na scénu elektrocentrály a přicházejí v mnoha různých typech, z kterých ale ne všechny mohou být vhodné pro chatu. Dnes si proto povíme, jak vybrat levné elektrocentrály + malé, bezhlučné a perfektní pro váš příští útěk mimo civilizaci.

Elektrocentrála - stručná historie

Než se pustíme do různých typů elektrocentrál, které dnes na trhu najdeme pro vaši chatu mimo, pojďme se dozvědět více o generátorech celkově, podívejme se nejprve na jejich historii a na to, jak vznikla moderní elektrocentrála.

První známý generátor lze vysledovat až do roku 1831 k britskému inovátoru Michaelu Faradayovi. K výrobě zařízení použil velmi jednoduchý design, kde použil tyčový magnet, stočený drát a trubici z neutrálních materiálů. Zařízení, které postavil, pak připojil ke galvanometru, který se primárně používá k detekci elektrických proudů. Faraday si však všiml, že kdykoli pohybuje magnetem skrz stočený drát, hodnoty uvnitř galvanometru se neustále mění. Jehla se pohybovala, i když magnet zůstal nehybný a Faraday dospěl k závěru, že cívkou neustále protékají elektrické proudy. To ho následně vedlo k vytvoření Faradayova disku, který je dnes známý jako první elektromagnetický generátor na světě.

A v průběhu let byla tato technologie pomalu rozvíjena vědci a inženýry a to vedlo až k výrobě elektrocentrál, jako je poznáme v současnosti. Jaké jsou tedy nejlepší elektrocentrály pro vaši chatu mimo dosah sítě?

Benzinové elektrocentrály

Benzinové modely jsou dodnes zdaleka nejoblíbenějším typem generátoru. Tyto generátory se neuvěřitelně snadno používají a jsou poháněny palivovými zdroji, které jsou snadno dostupné. Kromě spotřeby paliva a snadného ovládání je dalším zásadním aspektem, který stojí za jejich popularitou, dostupná cena.

Kromě toho, že jsou přátelské k peněžence, obecně jsou navrženy ve zvládnutelných velikostech, aby byly co nejvíce přenosné. Díky tomu jsou ideální pro dlouhé pěší tripy, protože jejich kompaktnost usnadňuje jejich přenášení.

Velikost generátoru však bude záviset také na výpadku napájení, který potřebujete nahradit. Ale obecně pro menší chatky a stany během víkendu v lese nebo při kempování jsou vhodné modely lehké, skladné a ovladatelné. Benzínové generátory jsou tedy perfektní, pokud nehledáte velký výkon. Díky své cenové dostupnosti jsou obzvláště oblíbení i u stavebních prací. Jsou bezproblémové a mnohem snadněji se nastavují než většina ostatních typů.

Nyní se pojďme podívat na některé nevýhody a proč nemusí být ideální pro každého kupujícího. Za prvé, benzinové generátory produkují relativně vyšší emise než jiné typy generátorů. Za druhé, během provozu vytvářejí velký hluk, takže pokud jste vy nebo vaše okolí poměrně citliví na hluk, benzinové generátory nemusí být tou správnou cestou. Navíc spuštění generátoru v chladnějších měsících, bude možná neuvěřitelně obtížná zkouška a opakované trhání řetězem vás jistě vyčerpá.

Záložní elektrocentrály

Záložní generátory lze velmi snadno definovat jako systém elektrického napájení, který pracuje automaticky, aniž by bylo nutné je ručně spouštět.

Používají se hlavně jako nouzové energetické jednotky a pokud jde o mechanismus, jsou téměř stejné jako u benzínových generátorů a jsou poháněny naftou. Ale mají mnohem větší externí nádrž než u benzínových modelů, což jim pomáhá poskytovat energii po dobu nejméně 48 hodin, v závislosti na použití. Díky větší nádrži jsou také objemnější a mnohem méně přenosné než benzinové generátory. Jejich motor je komerční třídy a je vyroben tak, aby byl poměrně robustní a je připevněn ke skluznici. Na skluznici je zase umístěn chladič spolu s velkým alternátorem a palubní palivovou nádrží.

To pomáhá modelům záložních elektrocentrál podporovat automatický přepínač přenosu a napájet zařízení okamžitě, kdykoli vypadne elektřina. Jsou naprosto úžasné tím, že poskytují konstantní tok energie. Pohotovostní generátory jsou ideální jako bezpečnostní systémy při použití v konkrétních zařízeních, jako jsou výtahy, požární ochrana a detekční systémy, pohotovostní osvětlení a také zařízení pro podporu života, jako jsou ventilátory, JIP, atd.

Jedním aspektem záložních generátorů, který se mnohým nelíbí, je vyšší cenové rozpětí. Pohotovostní generátory, zejména ty vyšší třídy, které poskytují větší výkon, jsou velmi drahé a pro většinu průměrných kupujících nedostupné. A to je jeden z důvodů, proč se spokojí se základními benzinovými modely. Pohotovostní generátory také vyžadují hodně údržby. Pravidelná údržba je klíčem k tomu, aby fungovaly co nejlépe. Jsou také velmi těžké a nejsou tak přenosné, jak by si někteří přáli.

Dieselové elektrocentrály

Dieselový generátor, jak název napovídá, běží na jeden z nejméně hořlavých palivových zdrojů. Tyto elektrocentrály pracují jako kombinace vznětového motoru a elektrického generátoru a jsou navrženy tak, aby fungovaly nejlépe pouze na naftu. Některé modely mohou jít ještě o krok dále a používat jiné typy zemního plynu a kapalných paliv, ale nafta se ukázala jako mnohem efektivnější ve svém výkonu, pokud jde o takovéto generátory.

Pokud hledáte neuvěřitelně odolný generátor pro svou chatu, pak jsou dieselové modely dnes zdaleka nejodolnějšími možnostmi. Kromě robustní konstrukce motoru a exteriéru mají také velmi nízké nároky na údržbu.

Vydrží vám celý život, protože nafta hoří mnohem chladněji než jiné zdroje, jako například benzín. Snížené teplo výrazně snižuje zátěž motoru a činí jej mnohem efektivnějším s vyšší hustotou energie a výrobou energie. Dieselové motory jsou téměř stejně dostupné jako benzínové a jsou skutečně skvělou alternativou.

Pokud jde o nevýhody dieselových elektrocentrál, přicházejí na mysl především dvě. První z nich je; stejně jako benzínové modely také emitují mnoho škodlivých emisí, které způsobují znečištění ovzduší a mohou být při větším vdechnutí dosti jedovaté.

A konečně, dieselové elektrocentrály ve vlhkém prostředí nefungují tak dobře, jak by měly. Určitě! Funguje úžasně dobře za extrémně nízkých teplot na rozdíl od benzínových modelů, ale pokud se namočí, vlhkost v palivovém potrubí zničí motor.

Plynové elektrocentrály

Nejlepší věcí na plynových elektrocentrálách je bezesporu jejich palivová účinnost. Svou konstrukcí a dizajnem se hodně podobají benzínovým a naftovým generátorům, ale jako zdroj energie používají buď propan, nebo zkapalněný ropný plyn (LPG).

Plynové elektrocentrály jsou poměrně odolné, pokud jde o konstrukci i dizajn a lze je velmi snadno skladovat pod i nad zemí, v závislosti na struktuře vaší chaty a jejich použití. Svou chatu můžete udržovat v provozu několik dní s minimálními náklady a díky odolné konstrukci s nízkou údržbou se nebudete muset o tyto generátory moc starat, jakmile je zapojíte a připravíte k použití.

Ačkoli plynové elektrocentrály nemají nějaké velké nedostatky jako některé jiné typy generátorů, existují v podstatě dva, o kterých si myslíme, že bychom je měli zmínit. Přestože jsou tyto elektrocentrály robustní a odolné, nejsou tak odolné jako dieselové modely a mohou selhat za extrémně chladných povětrnostních podmínek. Náklady na instalaci jsou také mnohem vyšší, protože pro zprovoznění plynovodů budete muset spravit spoustu připojení. Elektrocentrála, stejně jako samotné palivo, je však velmi levná.

Invertorové elektrocentrály

Invertorové elektrocentrály jsou dnes jedny z nejpřenosnějších a nejméně hlučných modelů generátorů. Tyto generátory se dodávají s motorem, který je vybaven alternátorem, který vyrábí střídavý proud. Střídavý proud se pak převádí na stejnosměrný pomocí usměrňovače, který je instalován v samotném motoru. Tento mechanismus pomáhá udržet generátor tichý i když pracuje přesčas, aby poskytoval vyšší výkon. Pokud tedy máte sousedy, kteří jsou spíše citliví na hluk, nebo chcete mít kolem své chaty klid a pohodu, pak mohou být tyto generátory tou správnou cestou.

Jsou o 20 procent úspornější než standardní benzinové a naftové modely a poskytují specifický druh elektrické energie, který je bezpečný pro použití pro citlivá elektronická zařízení, jako jsou tablety, smartphony atd. Invertorové generátory používají magnety k prvnímu výstupu střídavého proudu, který se okamžitě převede na stejnosměrný a poté se znovu převede zpět na střídavý. Jedna úžasná věc na invertorových elektrocentrálách, kterou milujeme, je, že otáčky motoru se nastavují automaticky podle množství energie, kterou je třeba použít.

Ve srovnání s přenosnými a plynovými modely jsou invertorové generátory mnohem dražší a mají relativně vysoké náklady na instalaci. Jejich výkon taky není tak vysoký, jak by si někteří přáli. Mohou být ideální pro menší domy a chaty, ale pro větší průmyslová místa, jako jsou továrny a také pro těžké stroje a nástroje; nejsou vůbec vhodné. Vyžaduje se také pravidelná údržba, náklady na údržbu nejsou tak vysoké.

Myšlenka na závěr

Moderní generátory jsou úžasné, pokud jde o plánování pohodlného stáhnutí se mimo civilizaci. Doufáme, že typy, které jsme dnes představili, vám pomohly dozvědět se více o elektrocentrálách a vy si s přehledem dokážete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje potřebám vašim a vaší chaty.

Zdroje informací:

Komerční sdělení