Fanoušci kultury poslali v dárcovské akci NIC 2020 přes 3 miliony korun

04.05.2020

V pátek 1. května vyvrcholila benefiční akce NIC 2020, kterou uspořádala radní pro kulturu Hana Třeštíková ve spolupráci s kulturním portálem GoOut. Fanoušci kultury zakoupili přes 8 tisíc virtuálních vstupenek na neexistující kulturní zážitky v celkové hodnotě 3 024 920 korun. Finančně tím podpořili svoje oblíbená divadla, galerie, kluby a kina. Radní chce na úspěšnou akci navázat a přilákat diváky na podzim přímo do sálů.

"Mám velkou radost, že diváci stojí za kulturou i teď, když jsou sály zavřené. Nakoupili vstupenky za více než tři miliony korun a právě k nim putuje osobní poděkování. Velký ohlas jsme zaznamenali i ze strany kulturních institucí, proto plánujeme na NIC navázat a uspořádat také NĚCO skutečného, kde se budou moci diváci s kulturou potkat naživo. Akci připravujeme na podzim, kdy už, doufáme, budou kulturní sály naplno otevřené, ale detaily odtajníme už v nejbližších týdnech," řekla radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Celkem se na neexistující představení prodalo 8 184 vstupenek za 3 024 920 korun. Mezi přispěvateli se objevili i krajané z USA, Belgie, Švýcarska nebo Nového Zélandu. Umělce navíc podpořilo částkou 250 tisíc korun HBO Europe.

"Moc nás potěšilo, že se do akce zapojila divadla a kluby z celé republiky, dohromady 180 institucí z 22 větších i menších měst. Donátoři posílali své příspěvky nejčastěji do pražského Paláce Akropolis, Lucerna Music Baru, Žižkovského divadla nebo do kina Aero, Světozor či Bio Oko. V Brně byly nejpopulárnější FAVAL music circus, Divadlo Bolka Polívky nebo Fléda. Je vidět, že i v době krize je pro nás kultura důležitá," shrnul Lukáš Jandač, obchodní ředitel GoOut.