Fantom Opery se ocitl na pustém ostrově a je z něj Robinson Crusoe

31.05.2021

Jsou divadla velká, kde se hrají velké hry, muzikály, opery. Pak jsou divadla malá, kde jsou na programu představení třeba pro jednoho nebo dva herce. Ale mezitím jsou divadla, která se snaží uvádět méně známá díla nebo premiéry "menších" her a muzikálů.

Jedním z takových divadel je Divadlo Na Maninách, které má svoji scénu v Holešovicích.

Tato méně známá scéna nedávno v předpremiéře uvedla nový, původní muzikál autorů hudby Zdeňka Hrubého a textů Jana Krůty a libreta Ivana Hubače Robinson Crusoe.

"Když jsem poprvé dostal nabídku, abych napsal scénář a libreto k Robinsonovi, myslel jsem si, že se někdo musel zbláznit. Chvíli jsem si nedovedl představit, co se dá vymyslet za příběh, když jsem si představil jen dva lidi: opuštěného Robinsona na ostrově a jeho věrného přítele Pátka. Nakonec jsem myslím našel skvělou cestu. Robinson samozřejmě někde před odjezdem na ostrov žil a také se někam vrátil. Půjde o nádherný milostný příběh Robinsona a jeho velké lásky Mary," řekl autor scénáře Ivan Hubač pro musical.cz.

Děj je známý, protože autoři vycházeli z předlohy autora Daniela Defoe. Pustý ostrov uprostřed oceánu. Na něm osamělý trosečník čekající na záchranu. Strhující příběh o nezlomné síle lidského ducha, zoufalém boji o přežití a nekonečné věrné lásce. O tom je i nově nastudované dílo. A musím říct, že režisér Václav Knop se zhostil své práce na výbornou.

Herecké a pěvecké výkony před publikem určitě obstály. O tom svědčil i potlesk během jednotlivých čísel, ale i závěrečný, několika minutový, standing ovation. Miroslav Hrabě v roli Pátka byl asi tím nejzábavnějším hercem na pódiu. Zdárně mu sekundoval Martin Pošta v roli Thomsona. Vynikající výkon podala mladičká zpěvačka Marianna Polyaková v roli mladé Mary. A producentům se podařilo sehnat za zraněného Daniela Hůlku skvělou náhradu, zpěváka Radima Schwaba. Jeho silný hlas nenechal v klidu jediného diváka. Zajímavou postavou je sám Daniel Defoe, který provází celý příběh, v nastudování Mariana Rodena. Celé nastudování působí celistvě. Herecké, taneční a pěvecké výkony do sebe zapadají. Samozřejmě našlo se pár chybiček. Věřím ale, že se časem vychytají. Rozhodně se celá produkce nemá za co stydět.

Pokud chcete vidět muzikál o prázdninách, máte možnost navštívit jej v následujících termínech a místech:

  • 19. 6. 2021 - Letní scéna Třeboň
  • 24. 7. 2021 - Zámek Sychrov
  • 25. 7. 2021 - Letní scéna Mělník
  • 31. 7. 2021 - Letní scéna Jindřichův Hradec
  • 13. 8. 2021 - Letní scéna Mikulov
  • 14. 8. 2021 - Letní scéna Opočno
  • 16. 9. 2021 - Divadlo Na Maninách - premiéra

Tenhle muzikál musíte prostě vidět. Vhodný je i pro žáky základních a středních škol, kteří mohou čerpat z díla do svých čtenářských deníků. Dospěláci si zase mohou zavzpomínat na svá mladá léta, kdy četli knihu o příbězích Robinsona.

Foto i text: Petr Mráček