Film o Chinaski: Každej ví kulový vstupuje do kin

28.04.2022

Nebývale otevřený film o více než třicetileté historii své existence vysílá už 26. května do kin jedna z nejpopulárnějších českých skupin Chinaski.

Hodinu a půl dlouhý snímek s názvem Každej ví kulový ukazuje, že na pozadí hudebních úspěchů, vyprodaných koncertů, vydávání úspěšných alb a desítek rádiových hitů byly také deprese, hádky, rozpady přátelství nebo nutnost vyrovnat se smrtí kapelníka Pavla Grohmana. Režie časosběrného dokumentu, který vznikal pět let, se ujal režisér Pavel Bohoněk.

Film o Chinaski popisuje muzikantské začátky, první úspěchy, vznik zásadních hitů, přerod souboru v jednu z nejslavnějších kapel v Česku, ale i tragickou nehodu kapelníka Pavla Grohmana nebo nedávnou změnu sestavy. Hlavní aktéři Michal Malátný a František Táborský před divákem nic netají a bez obalu popisují své tehdejší pocity a rozhodnutí. Velký prostor dostali bývalý členové Petr Rajchert, Adam Stivín, bratři Škochové, Marpo nebo Petr Kužvart. Jejich výpovědi k vypjatým momentům kariéry jsou syrové a často velmi kritické.

"Film jsme točili několik let a já se rozhodl, že nebudu nic předstírat ani hrát žádné hry, jak je všechno skvělé. Na férovku jsem řekl všechno, co jsem cítil. Jinak by pro mě nemělo smysl takový dokument točit. Naši fanoušci si zaslouží upřímnost," říká frontman kapely Michal Malátný.

Podle něj si kapela přála, aby diváci viděli, že za hodinou a půl, kdy stojí na pódiu, a vše vypadá bezproblémově, se ukrývají stovky hodin tvrdé práce, zrady, zklamání, ale i nenaplněné ambice.

"Pro mě je hlavním mottem cesta, která trvala přes dvacet let. Na jejím konci jsou Chinaski takovou kapelou, jakou jsem si vysnil. A tu cestu plnou bojů a válek jsem se snažil upřímně ukázat,"doplňuje Malátný, který přiznává, že sledovat snímek během dokončovacích prací pro něj nebylo jednoduché. "Zase jsem ty věci prožíval znovu a znovu. Jsem rád, že už je to za mnou. Udělal jsem věci, které nechci znovu dělat a vím, že jsem některým lidem ublížil, jen abych si splnil sen. A s tím se musím sám vyrovnat," dodává.

Snímek režiséra Pavla Bohoňka ukazuje místa, kde Chinaski začínali, dosud nezveřejněné záběry, archivní fotografie i pohledy do nahrávacích studií, tvůrčích procesů a zákulisí koncertů. Cenná svědectví přinášejí bývalí a současní manažeři Milan Pešík, Hana Petřinová, Marcel Vyšín z Universal Music nebo Ladislav Vajdička z BrainZone. Kariéru Chinaski reflektují i hudební novinář Jaroslav Špulák, rádio pluggerka Marta Říhová, muzikantští kolegové David Koller a Petr Janda nebo herec Zdeněk Svěrák.

Premiéra: 26. 5. 2022

Originální název: CHINASKI: KAŽDEJ VÍ KULOVÝ

Produkce: Česká republika, 2022

Formát: 1,85:1 Flat, DCP, MP4

Jazyková úprava: původní znění

Žánr: dokument

Stopáž: 97 min

Přístupnost: přístupný bez omezení

Producenti: Martin Pokorný, Marta Říhová, Daniel Strejc, Hana Hendrychová

Režie: Pavel Bohoněk

Scénář: Pavel Bohoněk, Iva Knotková, Tereza Tobiášová

Kamera: Lukáš Hendrych, Pavel Bohoněk

Střih: Jakub Řikovský

Hudba: Chinaski

Námět: Jakub Kesl, Martin Pokorný, Eva Hradilová

Zvuková postprodukce a mix: Miroslav Chaloupka

Zvuková supervize: Michal Pekárek, Score Music Services, Smícháno ve Studiu Michaela Kocába, Artbox

Kontaktní zvuk: Jan Vacek, Michal Kraus, Petr Houska, Ferdinand Petrš, Matěj Chrudim

Obrazová postprodukce: Magiclab, Boki Production, Color grading Daniel Schmid

Trailer: Filip Karger, Daniel Strejc, Pavel Bohoněk

Fotografie: Ondřej Pýcha

Grafický design: Jakub Kesl

Hrají: CHINASKI a hosté

web: www.chinaski.cz/film; https://bioscop.cz/