Fyzická ostraha vám může zachránit život. Kdy oceníte bodyguarda?

08.12.2021

Elektronické zabezpečovací systémy, kamery a další technologie prochází neustálým vývojem a při ochraně životů, zdraví i majetku jsou dnes již nepostradatelným standardem. Pro některé účely, obzvlášť při ochraně lidí v terénu, však hraje nezastupitelnou roli fyzická ostraha. Profesionální bodyguard z bezpečnostní agentury je zdatný, odolný a bystrý. Dokáže tak identifikovat potenciální hrozbu a zamezit střetu hlídané osoby s útočníkem nebo jiným nebezpečím.

Kdy se vám může hodit osobní ochrana?

Kromě ochrany ve veřejném sektoru zajišťované bezpečnostními složkami (především policií) existuje také fyzická ostraha zajišťovaná bezpečnostní agenturou, která se stará o bezpečnost soukromých osob a jejich majetku. Nemusíte přitom být politické eso nebo slavná zpěvačka. Služby bodyguarda primárně ocení VIP osobnosti z politiky, showbyznysu, sportovci, herci, podnikatelé nebo jiné známé osobnosti, ale osobní ochránce se může v některých životních situacích hodit každému z nás, kdo má z jakéhokoliv důvodu strach o sebe nebo své blízké.

Ostraha musí splňovat řadu předpokladů. Bodyguard musí být psychicky i fyzicky odolnýPředpokladem této profese je také příjemné vystupování a znalost platné legislativy a postupů - více o předpokladech ostrahy si můžete přečíst v článku Chcete pracovat jako strážný?

Proto je výběru pracovníků, kteří budou sloužit jako osobní ostraha, potřeba věnovat pozornost a pečlivě se zabývat také následným zdokonalováním schopností a znalostí každého bodyguarda. Je třeba si uvědomit, že výcvik a následný trénink pracovníka osobní ochrany je časově i finančně náročný. I tyto položky proto musíte vzít v úvahu, pokud se vám cena fyzické ostrahy zdá na první pohled vysoká. Na bezpečnosti se šetřit nevyplatí.

Bodyguard se přizpůsobí potřebám klienta

Hlavním rysem profese osobního strážce je individuální přístup. Klient a jeho potřeby musí být na prvním místě. Každý má jiný důvod pro využití služeb bodyguarda.

"Obrací se na nás klienti, kteří se již ocitli v ohrožení, ale i osoby, které znepokojují zatím 'pouze' náznaky, že by k ohrožení mohlo dojít. Třeba v okamžiku, kdy jim přijde anonym nebo jim někdo vyhrožuje. Jeden vyžaduje ochranku pro cestu do zahraničí, druhý na setkání s fanoušky a třetí na schůzku s obchodním partnerem," vysvětluje různorodost zákaznických požadavků a možností využití osobní ochrany Pavel Mikšátko, obchodní a technický ředitel bezpečnostní agentury TOP security.

Poznámka redakce: více o nabídce služeb společnosti TOP security se dozvíte na stránce Fyzická ostraha.

Nejčastěji lidé využívají osobní doprovod v následujících situacích:

 • (zahraniční) služební cesta,
 • meeting s fanoušky,
 • doprovod na společenskou akci,
 • tisková konference nebo jiné veřejné vystoupení,
 • schůzka s obchodním partnerem,
 • ochrana zahraničního partnera nebo klienta při jeho cestě do ČR,
 • transport cenin,
 • doprovod vozidel,
 • volnočasové aktivity,
 • ochrana sebe nebo rodinných příslušníků při každodenních záležitostech (cesta do a ze zaměstnání, školy, zájmových kroužků apod.).

Fyzická ostraha se však může hodit i v dalších případech. Profesionální bezpečnostní agentura se vždy maximálně snaží vyjít klientovi vstříc a připravit řešení na míru pro každou životní situaci. Nebojte se proto zeptat.

Na co se mě osobní strážce bude ptát?

Stěžejní roli při ochraně osob hrají informace na straně jedné a důvěra mezi klientem a bodyguardem na straně druhé. Snažte se proto poskytnout osobnímu strážci maximum informací tak, aby dotyčný co nejpodrobněji znal:

 • váš denní režim, návyky, zdravotní stav a související obtíže (např. pokud trpíte na závratě, epileptické záchvaty apod.),
 • potenciální rizika i osoby, od kterých vám hrozí (např. pokud vám někdo vyhrožuje nebo s ním máte spory) a související okolnosti,
 • vaše postavení v zaměstnání a vztahy s kolegy,
 • nutné informace o vašich blízkých a osobách, se kterými jste ve styku.

Chcete, aby spolupráce s bezpečnostní agenturou byla účinná a efektivní? Sdělte pracovníkům všechny důležité informace, vyslechněte si rady zkušených bodyguardů a především - řiďte se jimi. Na základě vašich informací je zpracován profil i analýza rizik, na základě kterých je nastaven koncept osobní ochrany.

Ostraha se přizpůsobí vašim požadavkům. Je oblečena přesně dle požadovaných pravidel pro dress code. Záleží tak pouze na vás, zda budete pod dohledem profesionála v obleku, uniformě nebo civilu. Bodyguard může být odkázaný sám na sebe, pracovat v týmu nebo mít k ruce speciálně vycvičeného psa. Strážci mohou pracovat neozbrojeni, ale i se zbraní.

Fyzická ostraha osob má několik podob

Jedna věc jsou potřeby klienta a prostředí, ve kterém bodyguard operuje. Na straně druhé existuje mnoho podob, jak práce osobního strážce působí navenek.

Skrytá ostraha

Tehdy o bodyguardovi nevíte. Strážní splývají s davem a pro nevycvičené oko jsou neviditelní. I přesto však mají hlídanou osobu nepřetržitě pod dohledem a je-li to potřeba, okamžitě zakročí.

Běžná ostraha

Neméně často jsou strážní viditelní. Stojí u vstupu nebo kráčí bok po boku střežené osoby, rozráží jí cestu davem a jsou připraveni okamžitě zasáhnout proti případnému agresorovi nebo dotěrnému fanouškovi. Osobní ochrana běžně plní zároveň roli řidiče.

Demonstrativní ostraha

Demonstrativní ochranku poznáte na první pohled. Bodyguardi bezprostředně chrání klienta a jeho osobní prostor, ale současně dbají i na bezpečnost v okolí nebo daném objektu obecně. Často mají na starost kontrolu hostů, prověřují obsah zavazadel nebo zajišťují osobní prohlídky tak, aby se dovnitř nedostala osoba se zakázaným nebo nebezpečným předmětem.

Přeprava cenin

Specifickou kategorií je přeprava peněz nebo cenností obecně. Security se stará o samotný transport, popřípadě je připravena okamžitě zasáhnout z doprovodného vozidla.

Více o formách ostrahy si můžete přečíst v článku Roboty a ostraha objektů: Spojení, které nabírá na síle.

Co musí umět bodyguard?

Jakými vlastnostmi by měla osobní ostraha vynikat:

 • schopnost samostatné činnosti i spolupráce v týmu více bodyguardů,
 • fyzická i psychická odolnost a výdrž,
 • strategické a taktické uvažování,
 • schopnost předvídat a rychle, adekvátně rozhodovat a reagovat na vzniklé situace,
 • chladná hlava a vnitřní klid i ve vyhrocených okamžicích,
 • špičková sebeobrana a ovládání zbraní,
 • výtečné řidičské schopnosti,
 • profesionální vystupování a komunikační schopnosti.

Osobní ochrana je připravena ochránit vás i vaše okolí na každém kroku. Samozřejmě kromě situací a míst, kde o to nebudete mít zájem. Fyzická ostraha kontroluje osoby, se kterými se stýkáte, hlídá prostor, ve kterém se pohybujete, a dohlíží i na bezpečný přesun z bodu A do bodu B. Ochrana se skládá z preventivní činnosti, průběžného monitoringu i okamžité reakce na vznik krizové situace. Osobní ochránce může být napojen na zásahovou jednotku, která je připravena okamžitě vyrazit na místo a zasáhnout.

Máte nepříjemný pocit, že je ohrožena bezpečnost vás nebo vašich blízkých? Máte strach, aby se něco nestalo vašim klientům či kolegům? Řešením je profesionálně vycvičená fyzická ostraha, která se o vše postará za vás. Součástí služeb bezpečností agentury mohou být po domluvě také vyšetřovací a informační služby, zajištění fyzické ostrahy na pracovišti nebo instalace elektronických zabezpečovacích systémů.

komerční sdělení