Hrady a zámky nás spojují s Dolnoslezskem

17.05.2020

Pardubický kraj je výjimečný vysokou koncentrací hradů a zámků. Upozornit na tuto skutečnost české i polské návštěvníky byl jeden z hlavních důvodů vzniku česko-polského projektu "Hrady a zámky nás spojují".

Projekt realizuje Destinační společnost Východní Čechy společně s Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko a Dolnoslezskou turistickou organizací. Partneři společně vytváří nový přeshraniční Evropskou stezku hradů a zámků.

"Je to původně polský projekt, ke kterému se připojil Pardubický i Královéhradecký kraj a společně ho rozvíjíme o východočeské památky, kterých je zapojeno za náš kraj celkem sedmnáct a za sousedy osm," informoval René Živný, radní Pardubického kraje zodpovědný za cestovní ruch.

Projekt propojuje zapojené hrady a zámky, představuje jejich specifickou nabídku a různé typy zážitků a doplňuje je o doprovodné služby včetně ubytování nebo stravování.

V rámci projektu vznikly webové stránky www.castlesandpalaces.eu, plné praktických a aktuálních informací o zapojených hradech a zámcích, včetně atraktivních fotografií interiérů i exteriérů. Nově byly také vytvořena facebooková stránky Evropská stezka hradů a zámků a Instagram stezkahraduazamku. Aktuálně probíhá natáčení propagačních videí, každý hrad a zámek bude mít svůj unikátní spot. Návštěvníci se mohou těšit na to nejlepší z každého objektu. Zmiňované spoty budou postupně přidávány na YouTube kanál Stezka hradů a zámků / Szlak Zámków i Palaców a používány k propagaci na sociálních sítích.Z tiskových materiálů je v přípravě mapa se zobrazením stezky, která propojuje české a polské hrady a zámky. Jsou určeny k distribuci do turistických informačních centrech.

"Až nám to podmínky umožní, odstartujeme fotosoutěž, kde si návštěvníci hradů a zámků zasoutěží o hodnotné ceny (mimo jiné i pobyty na hradech a zámcích). Hlavním pravidlem pro účast v soutěži je vyfotografovat se s jedním českým a s jedním polským hradem nebo zámkem. O spuštění soutěže budeme včas informovat, zatím nám tuto aktivitu blokuje zavření hranic," řekl René Živný.